„Движението за права и свободи” (ДПС) и Българската народна банка (БНБ) са искали КТБ да бъде одържавена. Това съобщи заместник-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев.
Коментарът му пред Нова ТВ е по повод очакваното разкриване или неразкриване на стенограмата от срещата при президента Росен Плевнелиев през 2014 г., посветена на спасяването на Корпоративна търговска банка (КТБ).
Цонев добави, че БСП били против идеята за одържавяване.
„Искахме да спасим парите на хората по един европейски начин. Като Португалия, като Европейската комисия. Това бе целта ни. Но от БСП ни провалиха“, обясни зам.-председателят на ДПС.
Йордан Цонев наблегна на факта, че срещите при президента за банковата система са били 2, а не една – на 29 юни и на 14 юли.
„Първата бе по-¬важна. Защото в петък банките затвориха с 850 милиона изтеглени пари. Атаката бе криминална, което се доказа по¬-късно. Най-¬сериозна бе атаката срещу Първа инвестиционна банка. Казвам името, защото там намериха ресурс да покрият толкова тегления. Те се справиха“, обясни Цонев.
Той добави, че опитът за атака е бил доказан от службите.
„КТБ нямаше този ликвиден ресурс и заради това тръгна към фалита. Там се разискваха много варианти. На 29-и на обяд въпросът бе решен, след като търговските банки дадоха заем на правителството от 2,5 милиарда в държавни ценни книжа“, обясни още депутатът.
По думите му, финансовите институции поискали ликвидна подкрепа, за да отворят в понеделник.
БНБ обаче не може да финансира търговските банки заради валутния борд и това трябвало да бъде направено от правителството.
„Затова кабинетът подготви вземането на краткосрочен заем, с който да финансира банките“, разказа Цонев.
По думите му, на въпросната среща за КТБ, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е поискал оставката на министъра на финансите Петър Чобанов. Президентът Росен Плевнелиев и лидерът, по това време, на ДПС Лютви Местан поискали предсрочни избори.
Депутатът от ДПС Делян Певски не участвал в тези разговори. Пеевски не е имал кредити в КТБ.