Най-късно до юни ограничителните мерки в страната трябва да бъдат разхлабени, защото икономиката ни ще умре. Това каза в интервю СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.БГ финансовият експерт Мика Зайкова.
„Масово европейските страни, дори най-тежко затегнатите, започват малко по малко да разхлабват мерките, защото икономиката ще умре. Ние трябва да запазим здравето на хората. Но ние трябва да запазим поне базата на нашата икономика и това е потреблението. И ако хората стоят по къщите си, не получават пари, а фирмите не работят, нашият БВП отива „на кино“. Моето уважение към икономистите на БАН, но най-късно от юни трябва да започнем да разхлабваме мерките“, каза тя.
И добави:
„Имам едно подозрение, че на правителството му хареса да си диктува, да си прави постановления и да не се съобразява с никого, когато взема решения. Не може така. И правителството, и парламента, и НСТС трябва да възстановят своята дейност активно, за да се направи балансиран антикризисен план“.
Мика Зайкова даде за пример развитите държави:
„Дори в една умряла Гърция, чийто дълг е 178% от БВП, техните мерки са по-адекватни от нашите, защото са широка палитра, защото едновременно подкрепят и бизнеса, и населението. Да погледнем САЩ: 2 трилиона – 500 млрд. за подкрепа на бизнеса, 500 млрд. за подкрепа на населението, 350 млрд. за подкрепа на малкия и средния бизнес (малкият и среден бизнес у нас е 94% от икономиката), 250 млрд. за подкрепа на здравеопазването. Има отделна подкрепа за заетостта. Съвсем други са принципите, по които е построена социалната система в САЩ, но се хвърлят над 2 трилиона, за да може да се запази базата. А ние какво направихме? Как ще запазим базата на крайното потребление, като хората нямат пари?“
По думите й най-тежко ще бъде през 2021г., когато вече ще е ясно кои мерки са дали резултат и кои не.
Цялото интервю с Мика Зайкова може да прочетете по-късно в рубрика ИНТЕРВЮ на ДЕБАТИ.БГ.