Новосформираното бизнесобединение „Бъдеще за туризма“ е подало оплакване до няколко еврокомисари, включително председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, в което изразява опасенията си от липсата на подкрепа за бранша от страна на правителството. Организацията е сформирана след началото на кризата с корнавируса и твърди, че обхваща над 700 неправителствени организации, физически и юридически лица, които представляват над 300 хил. заети в сектора.
В писма до еврокомисерите по икономика, бюджет, транспорт, право и потребителска защита и ценности и прозрачност се подчертава „пълното отсъствие на подкрепа“ за българския туризъм и потенциалната заплаха от масови фалити. Обединението твърди, че многократно се е обръщало към правителството с апел за спешни действия за смекчаване на икономическото въздействие върху сектора и за предотвратяване на тежки социални последици. Бездействието на ресорното министерство е причината организацията да поиска оставката на ресорния министър Николина Ангелкова.
Ето и най-належащите мерки, според „Бъдеще за туризма“:
-държавна помощ за самоосигуряващите се, която се прилага по време на извънредното положение и след него до подновяване на туристическите пътувания на територията на България;
– финансова подкрепа за ликвидност и държавни гаранции чрез безлихвени заеми;
– субсидирани заеми с изгодни условия и лихви за фирми в туризма;
– временно преустановяване на всички публични плащания за период от шест месеца;
– спешни указания и ясни правила за възстановяване на суми по анулирани туристически пакети.
Според организацията разработените от ЕК мерки за превенция на малките и средните предприятия от фалит и за гарантиране на заетост не са популярни в България въпреки осигурения финансов ресурс.
Вчера браншовите организации публикуваха позиция, в която поискаха оставката на министър Ангелкова, като се обосноваха, че „в условията на безпрецедентна криза, Министерство на туризма не осигури среда за оцеляването на българския туризъм, не подкрепи по никакъв начин усилията на туристическия бизнес да се справи в ситуацията и окончателно затвърди убеждението, че без спешна кадрова промяна на позицията министър на туризма не може да се очаква благоприятен изход от кризата с минимизиране на негативния ефект както за бизнеса, така и за потребителите.“
Те смятат, че министърът на туризма няма антикризисна стратегия.