Компютър

Всички знаем, че един ден се състои от 24 часа, но продължителността на деня, прекаран на плажа, обикновено не се чувства по същия начин като деня, прекаран вкъщи по време на карантина. Някои месеци се чувстват като година, а други минават изключително бързо. Обикновено искаме да забавим времето, за да можем да помиришем розите, да се насладим на момента, но друг път забавянето може да се окаже мъчително.

Основите

Докато стандартните времеви единици за време като минути, часове и дни никога не се променят, начинът, по който ги възприемаме, се променя. Това зависи до голяма степен от това, което правите и как се чувствате.

„Това, което е толкова завладяващо във времето, е, че то е и обективно, и субективно“, казва психологът Логан Джоунс, Psy.D., пред MindBodyGreen, което означава, че макар да е стабилно измеримо, то може да се променя в зависимост от нашето емоционално и психическо състояние.

Отклонението от графика променя нашето възприятие за времето

Когато рутината е нарушена по някакъв начин, нашето възприятие за протичането на времето е засегнато.

Плътност

Майкъл Флаерти, доктор на науките, социолог от колежа Екхърт, е изследвал възприятието на времето през последните 30 години и предполага, че усещането ни за време зависи от „плътността на човешкия опит“. Плътността се измерва с обема на обективната и субективната информация.

Кога човешкият опит е най-плътен?

Предвидимо е, че плътността на човешкия опит е висока, когато се случват много неща. Но парадоксалното е, че плътността на опита може да е висока дори да  изглежда, че нищо не се случва.

Помислете за карантината

Периодът от време, който прекарвате у дома, без да сме ангажирани с нищо, всъщност е изпълнен със субективно преживяване – концентрирате се върху собствените си действия, мисли и обкръжение.

Става въпрос за интензивността във вашата психика

Интензивните психологически реакции, включително скука, шок, страх и безпокойство, карат човешкия организъм да забави усещането за време.

Например

Помислете си колко парченца чипс можете да изядете за две минути. След това направете планк  за две минути. Ще откриете, че последната дейност протича много по-бавно и това е така, защото това е по-плътно, по-интензивно психологическо преживяване.

Отрицателните емоции забавят преживяването ни от времето

По-специално стресът е една от основните причини, поради която времето се забавя.

Забавянето на времето може да бъде полезно

Нашето възприятие за забавяне на времето поради стрес може да се окаже полезно в опасни ситуации, когато трябва да действаме бързо. Дава на съзнанието ни възможност да обмисли възможни стратегии за действие и да реагира по-ефективно.

Понякога обаче забавянето на времето се усеща изключително мъчително, но ,за щастие, има техники, с които можем да се справим с него.

  • Според много проучвания времето минава по-бързо, когато дните ни вървят по график, тъй като не натоварваме мозъка си с това, а оставяме навикът да ни води.
  • Ако се стараете да бъдете заети, няма да ви остава време, в което да мислите за възприятието на самото време и така то ще минава доста по-бързо.
  • Ако искате да забързате времето, правете нещо, което ви е приятно.
  • Медитацията помага, за да се свържем с настоящия момент, да се освободим от негативните емоции и да се концентрираме върху по-прости неща като дишането ни.
  • Подобрете настроението си, освободете се от негативните емоции, общувайте с други хора, спортувайте – така ще позволите на дните ви да минават по-гладко.
  •  
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук