На 19 юни, в кино „Одеон“ и във Френския институт започва четвъртият фестивал „Срещи на младото европейско кино”. Ще бъдат показани 18 филма – пълнометражни и късометражни, класика и дебюти.
Ще има и майсторски клас по режисура и нови образователни модули, които да приближат с още една крачка киното до младите и до класните стаи.
Започнал като студентски проект, форумът, като на шега, навъртя 3 години стаж и вече е част от културния календар на София.
Заслугата е главно на неговия създател и главен организатор Ралица Асенова, българка парижанка, млада и амбициозна дама, завършила кино и театър в Сорбоната и Университета в Болоня и магистратура по културни политики към Института по европейски науки в Париж.
Фестивалът ще бъде открит на 20-ти с хитовата приключенска комедия „Законът на джунглата” на французина Антонин Перетятко. Отиваме в джунглата и ставаме свидетели на абсурден проект за строеж на първата закрита ски-писта там, създадена да стимулира туризма в Гвиана…Бурлеска с много ирония към съвременното общество, филмът стана хит, спечели огромна публика.
Гост на фестивала ще е съсценаристът на филма – френският писател Фредерик Сириез.
Ще видим още филма „Щастливи дни ще дойдат скоро” на италианския режисьор Алесандро Комодин, награден в Кан и селектиран за десетки световни фестивали.
Комодин ще има безплатен мастер клас по режисура на 22.06 във Френския институт.
Ще видим и спечелилия кинонаградата „Лукс” на Европейския парламент „Като отворя очи”, продукция на четири държави.
В програмата “Forever yоung” тази година попада нежният бунтар Франсоа Трюфо с култовите “400-е удара” и “Жюл и Жим”.
От италианската класика идва „Мястото” на Ермано Олми от 60-те години.
Срещите на младото европейско кино в София слагат отново сериозен акцент върху кинообразованието за младежи
Над 400 ученици ще посетят безплатни прожекции и дискусии, а учители с модерни интереси и модерна сетивност ще бъдат обучени да ползват в работата си европейската платформа CinEd, с която фестивалът си партнира.
CinEd е лесна и безплатна за ползване онлайн платформа, в която има колекция от европейски филми и специално разработени педагогически материали към тях на няколко езика.
Тя дава възможност на будни ученици на възраст от 6 до 19 години и на модерни учители да използват киното в класните стаи.
Киното рано или късно ще влезе в учебните програми, каза специално за „Дебати“ Елеонора Стайкова от екипа на фестивала. Ще влезе защото днешният ден иска това, и защото ги има тези образовани и нестандартно мислещи момчета и момичета като Ралица. Те знаят как се стига до ума и сърцето на младите – ученици и учители, имат и опита от Франция, и квалификацията да го приложат.
Подготвените чрез програмите на CinEd учители усвояват нов подход в работата си с децата и тийнейджърите, създаден на базата на сравнение и връзки между образи, филми, киното и другите изкуства. Ползвайки качени в платформата методически материали, преподавателите могат да ползват филмите като отправна точка, за да развиват у младежитее творческо мислене, чувствителност, вкус, умения за анализ и дискусия, познания за кинематографичните техники и за езика на киното и изобщо да променят традиционния модел на общуването учител-ученик.
Цялата програма на фестивала може да намерите тук: https://issuu.com/youngcinemasofia/docs/young_cinema_sofia_2017