На снимката: Сградат на Федералния резерв във Вашингтон

Федералният резерв повиши основната американска лихва за втори път в рамките на последните три месеца и очерта план за намаляване на огромните си активи.

С оглед на случилите се и очаквани положителни промени на трудовия пазар и инфлацията, се взе решение за вдигане на фондовата лихва в диапазон между 1 и 1.25 процента, заяви централната банка на САЩ, в края на двудневната среща за определяне на паричната политика.

Фед отчете траен напредък на пазара на труда, но изрази притеснения за слабата инфлация.

На снимката: Председателят на Федералния резевр на САЩ Джанет йелън
На снимката: Председателят на Федералния резевр на САЩ Джанет Йелън

Представителите на Резерва понижиха прогнозата си за безработицата през тази година до 4.3 процента, в сравнение с мартенската от 4.5 на сто. Но заявиха, че очакват инфлация от 1.6 процента, при 1.9 процента три месеца по-рано. Данните бяха оповестени официално в сряда.

Въпреки ниската инфлация, централната банка на Съединените щати изрази оптимизъм за икономиката: „Разходите на домакинствата нарастват, а инвестициите на корпоративния сектор бележат ръст“, с казва още в официалното изявление на институцията.

Централната банка на САЩ представи и своите нови средносрочни макроикономически прогнози и очакванията за нивото на федералната фондова лихва през следващите няколко години, като те не претърпяха съществени промени спрямо прогнозите, направени на заседанието през март 2017-а година. Фед завиши леко очакванията си за растежа на БВП през тази година до 2,2% от 2,1% през март, като в същото време запази без промяна прогнозите си за икономически растеж през 2018-а и 2019-а година съответно с 2,1% и с 1,9 на сто.

С оглед на благоприятното развитие на икономиката, Федералният резерв, планира да намали активите си, които към момента възлизат на 4,5 трлн. долара в облигации.

Планът за намаляване на финансовия баланс ще започне през настоящата година, като първоначално ще се прекрати реинвестирането на средствата от изтичащите падежи на закупените преди време ценни книжа. Първоначално, централната банка ще започне да намалява подобно реинвестиране в размер на 6 млрд. долара за притежаваните от нея държавни облигации и на 4 млрд. долара за ипотечните дългови книжа, като постепенно ще повишава този размер на всеки три месеца.

Фед си поставя лимит за тази процедура от максимум 30 млрд. долара на месец за държавните облигации и от 20 млрд. долара за ипотечно-гарантираните книжа.

САЩ, икономика, жилища

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук