евро-Германия

Кога мога да се смятам за богат? Когато съм паркирал своето „Ферари“ пред луксозната вила? Да, ако притежаваш всичко това, със сигурност си заможен. Но в Германия ти трябва далеч по-малко, за да бъдеш смятан за богат. Съгласно научната дефиниция, към момента за заможен може да се смята всеки, който печели по 5700 евро нето на месец. Тази граница е формулирана от федералното Министерство на труда и социалната политика.

Магическата граница

Т.нар. медианен доход – тоест, средният доход, който дели хората на бедни и богати, също е определен: в Германия той възлиза на 1892,75 евро месечно. Ако го утроим, получаваме вече споменатата сума от 5700 евро. Данните на министерството сочат, че в допитванията половината германци сочат доход от 5000 евро нагоре като признак за богатство – тоест, това е магическата граница.

Учените от Института за германска икономика изчисляват, че двойка без деца с нетен доход от 7300 евро месечно може да бъде смятана за богата. За квалифицирани специалисти и хора с висше образование, които вече са напреднали в кариерното си развитие, това е съвсем реалистично. Федералната статистическа служба пък изчислява, че който иска да е сред горните 10 процента, трябва да печели над 3200 евро нето на месец.

Милион и половина милионери

Въпросните 10 процента – тоест, най-заможните хора в Германия, разполагат с над половината от общото състояние – 56 процента, сочат данните на Германския институт за икономически изследвания. Милионерите са близо 1,5 милиона, като общото им състояние възлиза на 4,66 трилиона евро.

Заплатата е едно, състоянието – друго, като неговата стойност също е определяща за богатството. За разлика от доходите, състоянието се трупа чрез спестявания. В това отношение германците от средната класа не са рекордьори – те разполагат средно с 18 000 евро спестявания. А по изчисления на Европейската централна банка, средното състояние на хората от средната класа в Германия възлиза на 70 800 евро, които включват и недвижимата собственост.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук