Европейска армия

Страните от ЕС не харчат достатъчно за отбранителни изследвания и технологии, поставяйки под въпрос способността им да постигнат европейска стратегическа автономия, сочи проучване на отбранителната агенция на блока, пише „Политико”. Прегледът беше представен пред министрите на отбраната на ЕС на фона на нарастващия дебат дали Европа може и трябва да се стреми да действа независимо във военно отношение от Съединените щати.

Дискусията за стратегическата автономия – идея, застъпена преди всичко от френския президент Еманюел Макрон – се засили след избирането на Джо Байдън, тъй като новоизбраният президент на САЩ изрази силен ангажимент към НАТО и работа в тясно сътрудничество с европейските съюзници на Америка.

Но изследването, първият координиран годишен преглед на отбраната (CARD), разкри, че дебатът рискува да бъде до голяма степен академичен, поне за момента. В обобщение на доклада се казва:

„Изгледите за разходите за научноизследователска и технологична отбрана (R&T) продължават да бъдат недостатъчни, излагайки на риск стратегическата автономия на ЕС“.

Прегледът установи, че що се отнася до планирането на отбраната, страните от ЕС поставят европейските приоритети едва на трето място – след националните интереси и интересите на НАТО. Освен това установи, че има „неравномерно разбиране на концепцията за стратегическа автономия“.

Проведено от Европейската агенция по отбрана (EDA), проучването представлява общ преглед на националното отбранително планиране и усилията за развитие на способностите на 26 страни от ЕС (Дания не участва в плановете за обща европейска отбрана).

Длъжностни лица също така отбелязаха, че разходите за отбрана в Европа все още не са се възстановили напълно от съкращенията, направени по време на последната финансова криза.

„Колективно се върнахме към общото ниво на разходите за отбрана за 2007 г. едва миналата година“, каза изпълнителният директор на EDA Иржи Седиви пред журналисти.

Въпреки това, каза той, дори това възстановяване не се отнася за научноизследователска и технологична дейност:

„Делът на научноизследователската и развойна дейност в бюджетите за отбрана все още е значително по-нисък, отколкото беше през 2007 г.“

През последните години ЕС засили общите си отбранителни амбиции с лансирането през 2018 г. на нов военен пакт, наречен Постоянно структурирано сътрудничество или Pesco, който предвижда 47 проекта.

Блокът създаде и Европейски фонд за отбрана, предназначен да насърчи сътрудничеството в областта на научните изследвания и развитието на военните технологии и оборудване. Разпределението на малко над 7 милиарда евро обаче като част от по-широка седемгодишна бюджетна сделка, договорена от лидерите на ЕС през юли, беше с около 40 процента по-ниска от числото, предложена от Европейската комисия.

В доклада от петък се казва, че „последните инициативи на ЕС в областта на отбраната все още не са оказали значително и положително въздействие върху европейския отбранителен пейзаж.“

Той също така подчерта фрагментацията в ЕС по отношение на оръжейните системи.

Представяйки доклада след видеоконференцията на министрите, ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел подчерта, че „ако най-голямата армия в света, тази на САЩ, има само четири типа военни кораби и само един тип основен боен танк, няма смисъл тук в Европа да имаме 30 различни типа бойни кораби и 16 различни типа основни бойни танкове.“

Докладът идентифицира, наред с други неща, „шест способности от следващо поколение“, върху които държавите-членки трябва да се съсредоточат, включително съвместното разработване и придобиване на нови бойни танкове (с 11 държави-членки, „изразяващи интерес към сътрудничество“) и „заместване на крайбрежните и офшорни патрулни кораби през следващото десетилетие.“

Текст: „Политико“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук