Парламентът окончателно премахна табелите, обозначаващи камерите по пътищата. „За” гласуваха 136 народни представители, 6 бяха „против“, а 16 се въздържаха, с което промените в Закона за движение по пътищата бяха окончателно приети.
Според досега действащите правила в закона, службите обозначаваха местата за контрол, каквато е и практиката в Европа.
Депутатите все пак приеха контролът на пътя да се извършва“по безопасен начин, като се осигурява необходимата видимост“. Новите текстове предвиждат полицаите да проверяват спазването на „правилата за движението по пътищата с автомобили, оборудвани със средства за аудиозапис и видеозаснемане“. Като контролът с мобилните камери се „осъществява само в обхвата на средствата за видеозаснемане“.
Нарушенията заснети с камера, за които не се отнемат контролни точки или шофьорската книжка ще се санкционират с електронен фиш.
Освен това, вече ще се налагат по-тежки санкции на собствениците на автомобили, които ги преотстъпват на пияни или използвали наркотици шофьори без книжка.
С новото наказание се прекратява регистрацията на автомобила от 6 месеца до 1 година. В момента санкцията е спиране от движение до един месец.
Този текст, кой да поеме отговорността при такъв случай, собственикът на автомобила или неправоспособният пиян или дрогиран шофьор предизвика дебати в пленарна зала.
„Този закон трябва да урежда как и по какъв начин ще се придвижва автомобилът и как ще го ползвам като собственик и ще стигна до крайната си цел. Вие мислите как и по какъв начин да бръкнете в джоба на всеки, който е тръгнал на път и се е качил на магистрала. Най-добре е да го оттеглите този законопроект още сега и да се подложи на ново обсъждане. Защо не уредихте какво се случва, ако колата е с двама собственици?“, попита риторично Рамадан Аталай от ДПС.
Според Вежди Рашидов, всеки който има 18 години и извърши престъпление, си носи отговорността за това.
Председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов посочи, че от началото на годината досега от 11 366 автомобила, спрени за проверка, само 1212 са били със собственици на автомобила. Останалите 10 000 са неправоспособни.
„Искате да толерирате тези 10 000 и за тях да няма санкции. А те трябва да са задължителни и за тях. Искаме всички да са равнопоставени и да има резултати за намаляване на борбата по пътищата“, обясни идеята на промените в закона Цветанов.
Спиране на автомобила от движение за една година ще отнася и собственик, който откаже проверка с техническо средство за алкохол.