Световният печат е авторска рубрика на ДЕБАТИ.бг, която отразява водещите новини в едни от най-известните и престижни световни издания. В нея на един адрес можете да откриете най-важното от международната сцена.
„Политико“: Администрацията на Байдън дарява първите 25 милиона дози ваксина на нуждаещи се страни
След седмици на обсъждания, администрацията на Джо Байдън най-накрая обяви, кои държави ще споделят първите дози ваксини срещу Covid-19, дарени от САЩ, с цел да помогнат прекратяването на пандемията.
Стана ясно, че САЩ ще насочат общо 25 милиона дози към страни отвъд океана. Около 19 милиона дози – приблизително 75% – чрез глобалната програма за помощ за ваксини COVAX, заяви Белият дом в сряда. Администрацията на Байдън ще изпрати останалите 25% от дозите директно в определени държави.
„Ние споделяме тези дози, не за да си осигурим услуги или да извлечем отстъпки. Споделяме тези ваксини, за да спасим човешки животи и да поведем света към прекратяване на пандемията, със силата на нашия пример и с нашите ценности“, каза Байдън.
Не беше уточнено, как САЩ ще решат, къде да изпратят ваксините. Десетки страни по света бяха изложени на риск от неконтролируеми вирусни вълни. Американското правителство иска да гарантира, че дозите, които ще изпрати, ще бъдат разпределени по справедлив начин и ще помогнат на максимален брой хора.
„Гардиън“: Представителка на продемократичното движение в Хонгконг бе задържана на годишнинта от събитията на площад „Тянанмън“
Лидер на продемократичното движение в Хонгконг Чоу Хан-тун е арестувана, след като близо 7000 полицаи бяха мобилизирани, за да спрат протестите и събиранията по повод годишнината от случилото се на площад „Тянанмън“.
Тридесет и седем годишната адвокатка Чоу Хан-тун е вицепрезидент на Хонконгския алианс, който организира голямо бдение със свещи в парка „Виктория“ всеки 4 юни в памет на жертвите на репресиите на площад „Тянанмън“ в Пекин, извършени на тази дата през 1989 г.
Обсъждането на жестоките военни действия на Пекин на 3 и 4 юни 1989 г. е почти забранено на Азиатския континент. Изглежда, че традиционният статут на Хонконг като единственото място в Китай, където се толерират широкомащабни възпоменания, приключва.
Хиляди полицаи бяха разположени в петък, за да наложат забрана за традиционното бдение със свещи в града. Събитието привлича огромни тълпи в парк „Виктория“ в продължение на повече от три десетилетия. Денят традиционно служи като демонстрация на продемократичната сила на хората, за която Китай ясно заяви, че вече няма да търпи.
Властите забраниха тазгодишното събиране, позовавайки се на пандемията от коронавирус, въпреки че в Хонконг се провеждат големи публични събития.
„Индипендънт“: Летуващите в Португалия се състезават да се върнат обратно в Обединеното кралство
Летовниците от Великобритания, които бяха избрали за почивка Португалия се състезават да се върнат у дома, след като им бяха предоставени 108 часа да го направят. В противен случай се изправят пред 10 дневна карантина.
Надеждите за лятната ваканция в чужбина избледняха, след като правителството на Обединеното кралство премести Португалия, която е традиционна ваканционна гореща точка, от зеления списък за пътувания в кехлибарения. Това се случва само няколко седмици след отварянето й за британските туристи.
Португалия, включително островите Мадейра и Азорските острови, ще бъдат премахнати от зеления списък, който премахва необходимостта от карантина. От Public Health England (PHE) заявиха, че новият вариант на коронавирус, идентифициран за първи път в Индия, може да доведе до повишен риск от хоспитализация в сравнение с британския вариант.
Експертите на PHE смятат, че индийският щам е доминиращия вариант в Обединеното кралство, и съобщават, че случаите са се увеличили от 5472 миналата седмица до 12 431 през тази.
„Ройтерс“: Член на борда на Олимпийския комитет на Япония критикува организаторите на игрите в Токио
Член на управителния съвет на Японския олимпийски комитет разкритикува организаторите на игрите в Токио за това, че игнорират опасенията на обществото относно провеждането на Световния форум на фона на пандемия. В същото време най-добрият медицински съветник в Япония призова за нови действия, които да намалят риска от заразяване.
Международният олимпийски комитет (МОК) изглежда смята, че може да пренебрегне желанията на японската общественост, която според проучванията иска игрите да бъдат отменени или отложени, заяви в становище на японската агенция Киодо Каори Ямагучи от Японския олимпийски комитет.
Олимпийските игри вече бяха отложени през миналата година, заради пандемията от COVID-19. Намалена версия на игрите без чуждестранни зрители трябва да започне на 23 юли, въпреки опасенията на обществото, че събитието може да източи медицинските ресурси и да подпомогне разпространението на коронавируса. В момента Япония се бори с четвърта вълна от инфекции.
Най-добрият медицински съветник на правителството Шигеру Оми заяви в петък, че най-големият риск от игрите е засиленото движение на широката общественост, което допринесе за нарастването на инфекциите в миналото.
Ямагучи , бивш олимпийски медалист по джудо, обвини японското правителство, организационния комитет на Токио 2020 и МОК в „избягване на диалог“ и каза, че МОК „изглежда смята, че общественото мнение в Япония не е важно“.
„Вярвам, че вече сме пропуснали възможността да анулираме игрите. Попаднали сме в ситуация, в която дори не можем да спрем сега. Проклети сме, ако го направим, и проклети, ако не го направим.“
Поредица от коментари на служители на МОК предизвика възмущение в Япония, включително един от вицепрезидента на МОК Джон Коутс, че Олимпиадата ще се проведе дори при извънредно положение, каквото в момента има в Токио и други региони.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини