Американският президент Доналд Тръмп, се очаква да се радва на топъл прием във Варшава, при първото си посещение, за разлика от предишните си визити в Западна Европа, където се провали при срещите си с лидерите на Германия и Франция.
Докато Тръмп има противоречия с повечето си колеги от ЕС, които варират от околната среда до свободната търговия, официалното му посещение в полската столица на 5 и 6 юли, ще се фокусира върху далеч по-леката тема за нуждата от американските гаранции за сигурността на Източна Европа. Варшава ще поиска от Вашингтон гаранции, ротационното присъствие на американски войници в Полша да продължи, докато сигурността в района е застрашена от Русия. Това каза външният министър Витолд Вашчиковски и добави, че те трябва да останат, „докато има заплаха“.
Очаква се също да бъдат засегнати въпроси на енергетиката и износа на американски природен газ за Европа.
Тръмп е гост на полския перзидент Анджей Дуда и ще се срещне с участниците в т.нар. „Инициатива на трите морета“, клуб на европейските държави между Балтийско, Черно и Адриатическо море. Българя е част от този проект, но не е активен участник в него. Далеч по-ангажитени са страните от Вишеградката четворка.
Ето какво казаха за Доналд Тръмп някои европейски лидери:
Ангела Меркел, канцлер на Германия: „Времето, когато изцяло можехме да разчитаме едни на други, са минали. Преживях го през послдените дни. НИЕ, ЕВРОПЕЙЦИТЕ, НАИСТИНА ТРЯБВА ДА ВЗЕМЕМ СЪДБАТА СИ В НАШИТЕ РЪЦЕ“ (Мюнхен, 28 май)
Еманюел Макрон, перзидент на Франция: На всички учени, инженери, предприемачи, отговорни граждани, КОИТО СА РАЗОЧАРОВАНИ ОТ ПОЛИТИКАТА НА ПРЕЗИДЕНТА НА СЪЕДИНЕНИТЕ ЩАТИ, изкам да кажа, че Франция може да бъде тяхна втора родина“. (1ви- юни, 2017-та)
Румен Радев: Мисля, че той е президент, който мисли за бъдещето. Той не робува на политически пердрасъдъци и залага на прагматичния подход. Мисля, че ще ВЪЗСТАНОВИ ДИАЛОГА И ДОВЕРИЕТО С РУСИЯ, което е много важно за мира в света и особено в Европа. (12 януари 2017)
Даля Грибаускайте, президент на Латвия: С Донал Тръмп си говорим основно чрез Туитър“ (3 февруари 2017-та).