Комисия за „Росенец“ в този парламент ще има, решиха депутатите след близо два часа спорове и дебати по темата.
Предложението за нея бе на „Демократична България“, чийто лидер Христо Иванов дебаркира миналото лято с гумена лодка край летните сараи на Ахмед Доган. Той не беше допуснат на плажа от гардове на НСО. Те пък предизвикаха скандал с поругания от тях български национален флаг.
Задачата на комисията ще бъде да провери има ли незаконосъобразни действия и бездействия на компетентните органи на територията на Лесопарк „Росенец“.
Според съпредседателя на ДБ създаването на комисията не е просто заяждане с почетния председател на ДПС, който, смята депутатът, „се е оттеглил в една „скромна“ виличка и гледа биокраставици“.
„Не може да има частна собственост в морето, това е забележително постижение на паралелната власт“, посочи още Христо Иванов от парламентарната трибуна.
От ДПС обаче поискаха обхватът на комисията да бъде разширен и тя да направи проверка и на защитената територия на полуостров „Буджака“. Той се намира в териториалния обхват на Созопол, където собственик на къща е Иво Прокопиев. Искането обаче беше отхвърлено.
„Ние сме за разкриването на факти и обстоятелства, но сме против лицемерието“, посочи депутатът Йордан Цонев.
Според него, ако бъде проверен само единият казус, това би било проява на двойни стандарти.
„Опитът с процедурни хватки да се убие едно решение“, бе отговорът на Христо Иванов.
Последва истинска каскада от реплики и дуплики. ДПС намесиха и президента Румен Радев, заради беобразното поведение на служители от повереното му НСО при „Росенец“.
„Добре ще бъде да попитаме г-н президента – тези хора от службата, която му е на подчинение, защо поругаха българския флаг? Кой им го нареди? Аз твърдя, че не сме ние. Дайте да разследваме всичко“, призова депутатът Йордан Цонев.
Иванов отвърна, че не е удачно да се създава мегакомисия, в която да се пакетират всички подобни нарушения по българското крайбрежие.
„Това би било опит от ваша страна, като говорим за лицемерие, да удавим комисията. Дайте да оставим тази комисия жизнеспособна“, порица той Цонев.
Депутатите буквално се замеряха с обвинения, припомняйки си различни факти от близкото и по-далечното политическо минало на страната.
От ГЕРБ-СДС усетиха подходящ повод да създадат интрига.
„Това е първото смокиново листо за подкрепата, която колегите от ДПС ще дадат за вашето управление. Докато тук спорите толкова остро, след малко ще отидете на консултации. Колкото и да правите дебати, вижда се, че не можете да вземете едно решение без колегите от ДПС“, обърна се депутатът Тома Биков към десните.
Повече парламентарни групи дадоха заявка, че, ако бъде внесено отделно предложение за комисията, поискана от ДПС, ще го подкрепят.
В крайна сметка всички парламентарни партии без ДПС гласуваха да бъде създадена временната комисия. Тя ще включва в състава си по двама депутати от всяка парламентарна група. Нейн председател ще бъде Калоян Янков от ДБ. Комисията е заложено да работи два месеца.