Димитър Ганев
на снимката: Политологът Димитър Ганев

Новото правителство най-вероятно ще има либерално-прогресивен профил. Фундаментът му ще бъде около „Продължаваме промяната”. Техните послания и образ ще изглеждат по-различно от последното редовно правителство. Това коментира политологът Димитър Ганев специално за ДЕБАТИ.БГ. 

Поводът са преговорите между спечелилите изборите ПП с БСП, Демократична България и ИТН, които се провеждат в момента.

Предният редовен кабинет, който имахме – ГЕРБ и Обединени патриоти, беше консервативен от идеологическа гледна точка. Освен поради наличието на националистическа формация, имаше ясни консервативни позиции. Например по отношение на мигрантското криза, Истанбулската конвенция, както и по отношение на Македония.

Прогнозата му е, че ще има по-смекчена позиция по казуса с Македония, по-голяма адаптивност към Зелената сделка, както и повече фикусиране към темата с правата на ЛГБТ общността.

 Най-интересното е, че заявката от страна на лявата партия БСП са по-скоро за тази консервативна спирачка. Те поставиха две условия – за Македония и за джендър идеологията. Това е странно за лява партии и е интересно как тя ще играе тази роля, която е по-скоро консервативна

По думите на политолога „спойката“ между тези 4 доста различни партии е анти ГЕРБ и ДПС статуквото.

Това е нещо, което ги обединява. В случая трябва да имаме предвид и че ги споява желанието да има кабинет. Ако има избори, всички партии ще получат по-нисък резултат.

Все пак той подчерта, че напрежението между някои от участниците в преговорите ще е неизбежно.

 между Демократична България и БСП няма как да няма искри. Част от нея ДСБ много трудно може да приеме колаборация с БСП. Там има идеологически фундамент. Затова имаме предложение Демократична България да не участват с министри.

Какво означава преизбирането на Румен Радев и политическият гаф с изказването за Крим ще повлияе ли на мандата; кои са най-важните приоритети; ще намерят ли силни допирни точки партиите; какво ще бъде поведението на ГЕРБ и ще може ли да удържим на външния натиск за Северна Македония – цялото интервю четете ТУК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук