Международният валутен фонд (МВФ) постигна принципна договореност за предоставянето на правото да бъде използван кредит до 1,6 милиарда евро от Гърция.
Още през юни директорът на Фонда Кристин Лагард призова Съветът на директорите да одобри отпускането на поредния транш за Гърция.
Тогава Лагард изтъкна „значителния прогрес от страна на гръцкото правителство при провеждането на политически реформи”. Според нея тогава се наблюдаваше напредък в облекчаването на дълговото бреме на страната.
В средата на юни Еврогрупата постигна предварителна договореност, с която се даде възможност на Гърция да бъде отделен поредният транш от 8,5 милиарда евро.
Това споразумение би трябвало да означава, че кредиторите на Гърция са създали яснота във връзка с постигането на споразумение за облекчаване на дълга на Атина.
Мерките за облекчение на финансовата тежест на Гърция няма да влязат в сила преди 2018 г.
Гърция вече гласува за въвеждане на нови мерки за строги икономии, въпреки нарастващото неодобрение сред гръцкото общество.
Парламентът прие оспорван закон, който предвижда поредица от мерки за строги икономии, сред които нови съкращения на заплати и пенсии от 2019 година, намаляване на социалните придобивки и повишение на данъците. Проектът предвижда и възможността за колективни уволнения на служители.
Гърция вече няколко месеца води сложни преговори с еврозоната и МВФ за отпускане на средства. Разногласията между Гърция и кредиторите й бяха възпрепятствани от редица разногласия по реформите на пазара на труда, пенсиите и приватизационните планове, за които настояват кредиторите.
Крайният срок за изглаждане на противоречията бе 1 юли, когато страната трябва да погаси поредната сума от 7 милиарда евро задължения.
Тъй като Атина не разполага с тази сума, тя би могла да избегне банкрута само ако получи нови заеми, което изглежда договорено сега.
Третата програма за финансова помощ за Гърция в размер до 80 милиарда евро бе приета от страните от еврозоната през август 2015 година, но изисква строги мерки за съкращаване на пенсиите, намаляване на социалните плащания, приватизация на държавна собственост. Именно по реализирането на тази програма за реформи не могат отново да стигнат до взаимно разбирателство Гърция и експертите от европейските институции.