Украйна, жени

Световните лидери увеличават усилията си за намаляване на напрежението в Украйна, тъй като опасенията от руска инвазия продължават да растат. Френският президент Еманюел Макрон се среща с руския лидер Владимир Путин в Москва, а президентът на САЩ Джо Байдън приема германския канцлер Олаф Шолц във Вашингтон.

Понастоящем Русия разполага с повече от 100 000 войници, които са съсредоточени по границите на Украйна. Западните сили обвиняват страната, че планира инвазия – нещо, което Русия многократно е отричала. В неделя американски представители заявиха, че Русия е събрала 70% от военните сили, необходими за пълномащабно нахлуване.

През последните седмици Москва поиска от западния военен алианс НАТО да забрани на Украйна да членува в него и да намали броя на войските си в Източна Европа. НАТО отхвърли и двете искания. Вместо това предложи разговори в други области, като например ограничаване на ядрените оръжия.

Напрежението между Русия, Украйна и Запада настъпва близо осем години след като Русия анексира южния украински полуостров Крим и подкрепи кървав бунт в източния регион Донбас.

Москва обвинява украинското правителство, че не изпълнява споразумението от Минск – международна сделка за възстановяване на мира в източната част на региона, където подкрепяните от Русия бунтовници контролират обширни територии и където от 2014 г. насам са убити най-малко 14 000 души.

Макрон е „достатъчно оптимистично настроен“

Френският президент – който най-вероятно ще се бори за преизбиране през април – трябва да проведе разговори с Путин в руската столица в понеделник вечерта. По-късно двамата ще дадат съвместна пресконференция.

„Достатъчно оптимистичен съм, но не вярвам в спонтанни чудеса“, заяви Макрон пред репортери, след като кацна в Москва.

Понастоящем Франция е ротационен председател на ЕС. Във вторник Макрон ще отлети за украинската столица Киев за разговори с президента Володимир Зеленски.

Преди пътуването Макрон заяви пред френски вестник, че вярва, че сделката за Украйна е постижима, и заяви, че Русия има право да изразява собствените си опасения за сигурността.

Целта на Русия е „не Украйна, а изясняване на правилата… с НАТО и ЕС“, каза той.

Но Дмитрий Песков, говорителят на президента Путин, намали очакванията за разговорите в понеделник.

През последните дни „няма нищо ново по темата за гаранциите за сигурността на Русия“, каза той в цитати, публикувани от агенция Ройтерс. „Ситуацията е твърде сложна, за да очакваме решителен пробив в рамките на една среща“.

Отделно от това германският канцлер Олаф Шолц отлетя за Вашингтон за разговори с президента на САЩ Джо Байдън. Това се случва след публични критики в страната и чужбина към Германия, че не прави достатъчно в подкрепа на Украйна. Въпреки че  Шолц заяви, че Русия ще плати „висока цена“ за евентуална инвазия, страната му отказа да изпрати оръжия на Украйна.

В понеделник обаче министърът на отбраната на Германия обяви, че страната ще изпрати още 350 военнослужещи в Литва, за да увеличи присъствието на НАТО там. В страната вече са разположени 500 германски военнослужещи.

Ръководителите на САЩ и Германия вероятно ще обсъдят „Северен поток 2“ – ключов газопровод, минаващ от Русия за Германия. САЩ заплашиха, че ще спрат откриването на газопровода, докато Германия само заяви, че не изключва налагането на санкции върху проекта.

Байдън и Шолц ще дадат пресконференция след обсъжданията си в понеделник.

Подобно на Макрон, германският канцлер също ще се отправи към Киев по-късно тази седмица за допълнителни разговори.

На друго място в понеделник министърът на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс обяви, че страната му ще изпрати допълнителни 350 военнослужещи в Полша на фона на напрежението около Украйна, за да „изпрати силен сигнал, че Великобритания и Полша стоят рамо до рамо“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук