Американският президент Джо Байдън и руския държавен глава Владимир Путин са разговаряли по телефона 1 час и 2 минути, съобщиха от Белия дом. Разговорът се проведе по искане на американската страна. Последно двамата лидери разговаряха по телефона в края на миналата година, а на 7 януари имаха видеоконферентна среща.
„Президентът Байдън беше ясен, че ако Русия предприеме нова инвазия в Украйна, Съединените щати заедно с нашите съюзници и партньори ще отговорят решително и ще наложат бързи и тежки санкции на Русия. Президентът Байдън повтори, че по-нататъшна руска инвазия в Украйна ще доведе до човешки страдания и ще отслаби позицията на Русия. Президентът Байдън беше ясен, че докато Съединените щати остават готови да се ангажират с дипломация, ние сме еднакво подготвени и за други сценарии“, съобщават от Белия дом.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков посочи, че въпросите за обсъждане на двамата лидери са сигурността в Европа и ситуацията около Украйна.
Това са били основните теми и на състоялия по-рано днес телефонен разговор с времетраене час и 40 минути между Путин и френския президент Еманюел Макрон. От Елисейския дворец съобщиха, че по време на разговора Макрон – Путин не е дадена индикация за руска инвазия в Украйна.
Байдън и Путин разговаряха на фона на препоръки от редица държави по света гражданите им да напуснат незабавно Украйна. Съединените щати намалиха до минимум състава на посолството си в Киев, а от Русия обявиха, че оптимизират състава на тяхната дипломатическа мисия в Украйна.
По-рано днес, на фона на западните твърдения за предстоящо нападение на Русия срещу Украйна, първите дипломати на Русия и САЩ Сергей Лавров и Антъни Блинкън също проведоха телефонен разговор.
Според информация на руското министерство на външните работи Сергей Лавров е казал на Антъни Блинкън, че разгърнатата от Съединените щати и техните съюзници пропагандна кампания за руска агресия срещу Украйна преследва провокативни цели, поощрява властите в Киев към саботаж на Минските споразумения и към пагубни опити за решаване на проблема в Донбас по силов път.
Освен това Лавров е отбелязал, че в получените от Вашингтон и Брюксел отговори на руските предложения за гаранции за сигурност са били пренебрегнати най-важните искания на Москва: да спре по-нататъшното разширяване на НАТО на изток и да не се разполагат ударни оръжейни системи в близост до руските граници.
От Държавния департамент във Вашингтон също излязоха със съобщение за разговора между ръководителите на руската и американската дипломация и обявиха, че по време на диалога между Блинкън и Лавров със сигурност не е даден сигнал, че Москва е готова на деескалация.
Лавров отново е заявил, че Русия няма намерение да нахлуе в Украйна и, че Москва все още финализира отговора на американското контрапредложение по сигурностте.
По-късно тази вечер американският президент Джо Байдън ще разговаря с френския си колега Еманюел Макрон, германския канцлер Олаф Шолц и украинския държавен глава Володимир Зеленски, съобщават от Елисейския дворец.
От провелия се по-рано разговор между Макрон и Путин няма индикации, че Русия се подготвя за офанзива, съобщиха от Париж, но въпреки това беше отправена препоръка французите да избягват пътувания до Украйна.
От френското президентство допълват, че са възможни санкции срещу Русия, които да отнемат достъпа до разплащателните системи СУИФТ, но трябва да се внимава да не се задълбочи разрива между Русия и Европа.
Очаквайте подробности!