- Ежедневникът „Джумхютиет“ дълго време беше гласът на опозицията
- Журнaлистите са застрашени от 43-години затвор, по обвинение, за участие в по-широк заговор за дестабилизация на страната, след неуспешния пуч от 2016-та
Известни турски журналисти и други лица, от опозиционния вестник „Джумхютиет“ бяха изправени пред съда в понеделник с обвинения, че подкрепят терористична група, по дело, което според критиците на президента Ердоган е атака срещу свободата на словото.
„Журналистиката не е престъпление“ скандираха стотици, събрани пред районния съд в Истанбул, в знак на протест срещу съдебното преследване на 17 автори, мениджъри и адвокати на вестника.
Процесът съвпада с задъбочаващото се противоречие с Германия заради ареста на 10 правозащитници в Турция, включително един германски гражданин, обвинени в опит за дестабилизация на страната след миналогодишния опит за преврат срещу Ердоган.
Обвинението иска до 43 години затвор за служителите на вестника, твърдейки че те „водят асиметрична война“ срещу турския президент.
„Не съм тук защото с умисъл и по собствено желание подпомагам тероризма, а защото съм независим, критичен и журналист, задаващ неудобни въпроси“, коментира пред съда Кадри Гурзел, един от обвинените публицисти.
Гурзел, който заедно с редактора Мурат Сабунку и други членове на редакционния екип, са вече 267 дена в предварителния арест, не получи разрешение да прегърне сина си, по време на изслушването в съда.
Обвинителният акт от 324 страници твърди, че „Джумхюриет“ е под ръководството на намиращия се в САЩ духовен водач Фетуллах Гюлен, обвинен за неуспешния пуч от юли миналата година. Гюлен отрича участие в събитията. Вестникът е обвинен още и за публикуването на истории, които „сепаратистките манипулации“. Вестникът определи обвиненията като „измислици“ и „клевета“. Голяма част от доказателствата по обвинението представляват публикации в социалните мрежи, уличаващи редакцията, че е била в контакт с потребители на Байлок (Bylock), приложение за криптирана комуникация, за което турското правителство счита, че се използва от последователите на Гюлен.