Тошко Йорданов ИТН

Партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ ще се опита да забави приемането на еврото в  България. Това стана ясно, след като трима депутати от партията  – председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Любомир Каримански, председателят на парламентарната група Тошко Йорданов и зам.-председателят на Народното събрание Ива Митева са внесли проекторешение, според което Националният план за въвеждане на еврото ще се приложи, след като Народното събрание приеме стратегически документ – анализ на ефектите от единната европейска валута.

На заседанието на коалицията в петък две от партиите са гласували за приемането на плана – „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, а другите две – БСП и ИТН са гласували против. Подобно на ИТН, Корнелия Нинова обяви, че БСП не е против въвеждането на еврото, но желае това да се случи само след задълбочен анализ върху икономиката и доходите.

Според ИТН анализът трябва да включва състоянието на българската икономика, очакваните промени, ползи, разходи, рискове и предизвикателства, както и ефектите от въвеждането на еврото в другите държави, основните политики на Еврозоната, както и на икономическата и финансова политика на България.

От ИТН се позовават на опита с въвеждането на еврото в други европейски държави, като посочват,  че е утвърдена европейска практика първо да се изготви стратегически документ, а след това се прилага технически и оперативен план за изпълнението на целите, залегнали в документа.

Друг коалиционен партньор – „Демократична България“ заяви, че причината за искането планът да бъде приет веднага е, за да могат банките да се подготвят технически за приемане на еврото, като анализ да бъде изготвен впоследствие.

Припомняме, че датата за приемане на еврото е 1 януари 2024 г. В тази връзка вицепремиерът Асен Василев заяви, че няма много време, а банките се нуждаят от минимум 18 месеца за техническа подготовка.

С внесеното проекторешение обаче се очаква целият процес да бъде забавен, тъй като планът не може да бъде задействан, докато решението се разглежда от парламента. Освен това ако решението бъде прието това допълнително може да удължи процедурата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук