Корнелия Нинова
На снимката: Корнелия Нинова.

Днес ръководството на „Държавна консолидационна компания“, чийто принципал е министърът на икономиката – в момента лидерът на БСП Корнелия Нинова, взе решение да смени борда на “Вазовски машиностроителни заводи” ЕАД – Сопот.

Причините, които Нинова посочи, бяха влошено финансово състояние, разпродажба на имущество, без да е уведомено ръководството на ДКК, и отказ да се плати държавен дивидент.

Влошеното финансово състояние на държавна компания винаги е проблем, но нека признаем – “Топлофикация” София е във фактически фалит от години и нещата за ръководителите ѝ изглеждат нормални.

Разпродажбата на имущество също е проблем, но поне – по думите на Нинова, проблемът там е решен. Въпросът – защо ръководството на ВМЗ-Сопот не е изпълнило разпореждането да изплати държавния дивидент, също може да бъде решен – като новото ръководство изплати дължимото.

Последните два мотива на Нинова обаче говорят за това, че отстраненото ръководство от една страна, е отказало да изпълни разпореждане, а от друга – се е опитало да прикрие действията си. Защо – е въпрос, чийто отговор ще търсим в биографиите на ръководството.

Правейки справка в Търговския регистър, ще видим, че един от членовете на Съвета на директорите на ВМЗ-Сопот, който бе и негов изпълнителен директор, в миналото е заемал същата длъжност – само че по назначение, направено от ГЕРБ.

Иван Стоенчев беше назначен в ръководството на ВМЗ Сопот в края на февруари тази година. За Стоенчев обаче заводът изобщо не е непознат – той влиза в неговото управление през 2009 година, отстранен е през 2015 година, през 2022 година се завръща в управителното тяло на завода, а сега повторно е отстранен.

През 2009 година е назначен на 31 август от първото правителство на Борисов, което идва на власт през юли същата година. Отстранен е през 2015 година, когато мандатът му още не е изтекъл – по график е следвало мандатът му да приключи в края на 2016 година.

Дали лоялност към бившите управляващи е причината управляваният от него завод сега да не изпълнява разпореждането за изплащане на държавен дивидент, би било спекулация да се каже. Със сигурност обаче е любопитен щрих.

И тръгвайки по пътя на хипотезата, още по-любопитно би било, ако на Нинова е било поставено условие да вкара в бюджета средствата, необходими за извършване на всички антикризисни плащания, които БСП искат да направят. Един неуспех в тази задача със сигурност би могъл да изнерви лидера на левицата до степен да започне да разчиства и чужди, и свои…

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук