Обобщаваме основните акценти от войната в Украйна през изминалото денонощие:
Украйна отстъпва Северодонецк
Украинските войски обмислят тактическо отстъпление от източния град Северодонецк, който е обстрелван „24 часа в денонощието“ от руски сили.
„Възможно е да се наложи да се оттеглим“ към по-добре укрепени позиции, каза областният управител Сергей Гайдай в интервю по телевизионния канал 1+1. Той, обаче, обеща, че последният голям град в Луганск няма да капитулира пред руснаците.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу каза, че руската армия е „освободила напълно“ всички жилищни райони, но все още не е превзела индустриалната зона на Северодонецк.
Стотици се крият в химическа фабрика
Около 800 цивилни, хванати в капан от боевете, са намерили убежище в химическата фабрика „Азот“, обяви адвокат на украински магнат, чиято компания е собственик на съоръжението. Адвокатът на Дмитро Фирташ описа сценарий, подобен на този в пристанищния град Мариупол, където стотици цивилни бяха укрити в продължение на седмици в гигантския стоманодобивен завод Азовстал заедно с украинските войски.
Сред цивилните в завода има около 200 служители, които са останали, за да опазят „силно експлозивни химикали“. Другите 600 души са мирни жители на града. Украинските власти не са потвърдили информацията.
Италия: Блокадата на пристанищата в Украйна може да убие „милиони“
Италианският външен министър Луиджи Ди Майо предупреди, че „милиони“ хора могат да умрат от глад, ако Русия не разблокира износа на украинско зърно, за да облекчи глобалния недостиг. „Искам да кажа ясно, очакваме ясни и конкретни сигнали от Русия, защото блокирането на износа на зърно означава да държим заложници и да осъждаме на смърт милиони деца, жени и мъже“, каза Ди Майо след виртуална среща с Турция, Ливан, Германия, и Организацията на ООН за прехрана и земеделие.
Турция подкрепя руското търсене за износ на зърно
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу подкрепя призивите на Русия за премахване на санкциите срещу износа на земеделска продукция от страната в замяна на деблокирането на черноморските пристанища на Украйна.
Подобно на Украйна, Русия е основен доставчик на пшеница, но износът й е засегнат от санкции.
На пресконференция с гостуващия си руски колега Сергей Лавров, Чавушоглу, който се опитва да договори безопасно преминаване на украинския селскостопански износ, каза, че искането на Москва за „премахване на пречките, стоящи на пътя на руския износ“ е „законно“.
Лавров обяви, че Русия е готова да работи с Турция за ескортиране на кораби със зърно, но Украйна трябва първо да разминира пристанищата си – искане, което Киев отхвърли, позовавайки се на заплахата от руския флот.
Говорителят на властите в Одеса Сергей Братчук предупреди, че „в момента, в който освободим достъпа до пристанището на Одеса, руският флот ще бъде там“.
Меркел защити наследството на Русия
Бившата германска канцлерка Ангела Меркел казва, че няма „за какво да се извинява“, тъй като дългогодишната й мека политика спрямо руския президент Владимир Путин е обект на критики. „Дипломацията не е грешна само защото не е работила“, каза 67-годишната бивша канцлерка в първото си голямо интервю след оттеглянето й от поста пред 6 месеца.
ОИСР и Световната банка предупредиха за тежки икономически последици
ОИСР намали прогнозата си за глобален растеж и прогнозира скок на инфлацията, причинен от войната в Украйна.
Базираната в Париж организация прогнозира глобалният БВП да нарасне с три процента, по-малко от прогнозираните през декември 4,5 процента, и че инфлацията в нейните 38 държави-членки ще достигне 8,5 процента, най-високото ниво от 1988 г.
„Светът е готов да плати огромна цена за войната на Русия срещу Украйна“, казва главният икономист на ОИСР Лорънс Буун.
Световната банка предупреди, че глобалната икономика рискува да изпадне в „стагфлация“ в стила на 70-те години.