Вотът на недоверие към правителството е успешен. „Против” гласуваха 116 депутати, а „за” – 123. Въздържали се няма. Решението беше гласувано два пъти.
При първоначалното „Против” гласуваха 115 депутати, а „за” – 124. Въздържали се отново нямаше. Рамадан Аталай от ДПС излезе да заяви, че неговият глас е излязъл като „против”, с което се е получила разликата от 1 глас, но заяви, че той не подкрепя правителството.
„Беше чест да водя правителство, което беше свалено от господин Пеевски, от Бойко Борисов, от Слави Трифонов и госпожа Митрофанова. Ние ще продължим да отвоюваме България и един ден ще имаме една нормална, европейска държава”, заяви Петков след като решението стана факт.
Сега по Конституция предстои президентът да връчи мандат са сформиране на правителство отново на първата политическа сила – „Продължаваме промяната”.
След вота Тошко Йорданов заяви, че ИТН са били прогонени от управляващата коалиция.
Ако изпратят покана към политическите сили, а не към отделни депутати, то вероятно ще преговаряме с тях, заяви, че вероятно ще разговарят с тях.
99-то правителство на България с министър-председател Кирил Петков беше избрано на 13 декември 2021 г. от 47-то Народно събрание. Преди неговото сформиране страната три пъти отиде пред урните – рекорд в най-новата ни история и едва парламентът, избран на 15 ноември успя да излъчи кабинет.
Правителството беше сформирано около двама бивши служебни министри на президента Румен Радев – Кирил Петков и Асен Василев, които набързо създадоха движението „Продължаваме промяната“, което едва през април тази година се оформи като партия от „облачен тип“.
В новата коалиция влязоха още три партии, които се различаваха много по своите политически позиции – БСП, „Демократична България“ и формацията на Слави Трифонов „Има такъв народ“. Преди съставянето на кабинета представители на четирите партии се събраха в мола, за да обсъждат различни теми, по които да намерят общи точки – от енергетика и финанси до външна политика.
Новото правителство пое страната в момент, в който се разразиха няколко кризи – здравна, енергийна и икономическа, предизвикана от невижданата през последните десетилетия висока инфлация.
Препъникамък за правителството се оказаха гласуването на актуализацията на бюджета, отказът за пренасочването на 3,9 милиарда лева към МРРБ, а повод – темата с Македония. С решението си да предостави решението за вдигане на ветото изцяло на НС Кирил Петков прекрати всички възможности за внушения, че той ще извърши национално предателство и ще вдигне ветото еднолично.