Криви излязоха сметките на предишните управляващи, които години наред се опитваха да потулят един от най-нашумелите скандали в последните години – този около ремонта на столичното Ларго. Вчера стана ясно, че казусът трябва да бъде разследван и изпратен директно на европейската прокуратура. Това се случи след постановление на прокурор Емилия Пашалиева от Апелативната специализирана прокуратурата, съобщи „Медиапул“.
Прокурор Пашалиева пише, че долната инстанция е отказала да се съобрази с препоръките и доклада на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ), както и с указанията на Върховната прокуратура.
Изграждането на Ларгото се случи основно под надзора на министър Вежди Рашидов, но в крайна сметка бе запомнен избухналият през 2019 г. скандал около запис на наследника му Боил Банов. Скандалът придоби известност под името „Ало, Банов съм“.
Припомняме, че преди година стана ясно, че Европейската комисия не признава над 50% от изхарчените 15,8 млн. лв. евросредства за ремонта на Ларгото в София. Именно злоупотребата с евросредства е част от компетентността на Европейската прокуратура и затова е най-логично казусът да бъде разследван ръководената от Лаура Кьовеши европейска институция.
Подобно развитие обърква сметките на замесените, които подпомагани от бездействието на специализираната прокуратура, се опитваха да избягат от отговорност въпреки изнесените факти за закъснения на изпълнението, явни нарушения на закона и ощетяване на бюджета с милиони.
Спецпрокуратурата на два пъти отказа да образува досъдебно производство по този случай, въпреки че получи указания от върховната прокуратура, с които отказа да се съобрази и въпреки огромния обществен интерес.
Не е ясно защо досега казусът не е бил препратен към европрокуратурата, която функционира от миналия юни, но след като от днес закриването на специализираното правосъдие вече е факт, то можем да се надяваме, че Европейската прокуратура ще успее да свърши работата на българската.
Как се стигна до тук?
Ремонтираното Ларго в центъра на София, което се намира между сградите на президентството и правителството, беше открито през 2016 г., като в обновяването му бяха инвестирани 15 млн. лева от ЕС и държавния бюджет, а получател на средствата за изпълнението му е Министерството на културата.
Процедурата по избор на изпълнител за ремонта беше открита през юни 2014 г. по време на тогавашния министър на културата Петър Стоянович. Но заради сътресения във властта (в края на юли 2014 правителството на Пламен Орешарски подаде оставка) поръчката се забави. В крайна сметка спечели консорциумът „Антична Сердика“, в който влизат фирмите“ Пътстрой – Варна“, „Реставрация“, „Пътища и мостове“ и „Финанс груп 2013“.
Само три години след ремонта се появиха течове и разместени плочки. Тогава се разбра, че Боил Банов в качеството си на заместник-министър на културата е опростил поне 700 хил. лв. на фирмата строител. Информацията бе разпространена от депутата от БСП Елена Йончева, която приложи като доказателство записи на три разговора на Банов от 2016 г., в които той обяснява как трябва да нагласят документите, за да не плаща фирмата глоба за закъснение в извършването на възложените работи. Скандалът придоби известност под името „Ало, Банов съм“.
В крайна сметка, след като държавното обвинение отказа да образува досъдебно производство срещу министъра с мотив, че липсват данни за извършено престъпление, парламентарната група на „БСП за България“ внесе сигнал в ОЛАФ.
Нередностите по проекта „Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“ бяха установени след разследване на ОЛАФ. Финансовият ефект върху бюджета на ЕС в следствие на потенциалните злоупотреби е 4 320 807. 77 евро (без ДДС). По думите на Минеков ОЛАФ препоръчва да се търси отговорност от трима министри от предишното управление и един кмет.