Байдън Си Дзинпин
На снимката: Джо Байдън и Си Дзинпин

Президентът на САЩ Джо Байдън и китайският лидер Си Цзинпин вчера разговаряха по телефона на фона на нарастващото напрежение между двете страни – изострило се напоследък заради евентуалното посещение в Тайван на председателката на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси.  Китайски официални представители заявиха, че Си е изразил своето недоволство по тази тема пред американския президент, но САЩ окачествиха разговора като просто усилие за подобряване на комуникацията

Разговорът, продължил близо два часа и половина, се проведе в момент, когато Китай отправя все по-агресивно предизвикателство към военните сили на САЩ и партньорите им в Индо-Тихоокеанския регион и последва привидно спонтанните изказвания на Байдън, че САЩ ще защитят Тайван с военни средства, ако той бъде нападнат, които по-късно Белият дом оттегли, припомня вестникът. Изданието коментира, че настоящето влошаване на отношенията между двете страни се случва на фона на дългогодишните различия между тях по отношение на търговията, технологиите, сигурността и руската инвазия в Украйна. Мнозина наблюдатели и от двете страни смятат, че отношенията между САЩ и Китай са достигнали едно от най-ниските си равнища за последните десетилетия.

След разговора между Байдън и Си , външното министерство на Китай излезе с изявление, с което критикува администрацията на САЩ и нейното отношение към Пекин. Според него Си е направил „откровени“ коментари за Тайван пред американския президент.

„Ние твърдо се противопоставяме на сепаратизма на „независимостта на Тайван“ и намесата на външни сили. Никога няма да оставим място за силите за „независимост на Тайван“ под каквато и да е форма“, се казва в изявлението. В него не се споменава директно потенциалното посещение на Нанси Пелоси, но се посочва, че ще има последствия ако се направят погрешни стъпки по въпроса.

Белият дом излезе с кратко изявление в по-мек тон, описвайки обаждането като опит за поддържане на отворен канал между двете страни. Все пак американците потвърдиха, че Тайван е бил обсъждан заедно с проблемите на климата и здравната сигурност. Байдън повторил пред Си, че политиката на САЩ по отношение на Тайван е непроменена, и че Вашингтон се противопоставя на всяка заплаха за мира и стабилността в Тайванския проток.

Високопоставен служител на администрацията допълни, че разговорът се е фокусирал върху войната в Украйна, областите на потенциално сътрудничество между САЩ и Китай, и върху предварителни планове за среща лице в лице между двамата лидери. Освен това Байдън изразил загриженост относно икономическите практики на Пекин и относно американците, задържани в Китай, казва още служителят.

Разговорът беше петият между двамата лидери, откакто Байдън встъпи в длъжност. Острият отговор от Пекин по отношение на Тайван показа ясно, че напрежението между двете сили остава високо, докато Байдън активно се стреми да измести външната политика на САЩ към ограничаване на влиянието на Китай.

Припомняме, че Китайската комунистическа партия, въпреки че никога не е управлявала Тайван, настоява, че 23-милионният остров е част от нейната територия и заплашва с използването на сила, ако демократично избраната администрация в Тайпе обяви официална независимост. Пекин е силно чувствителен към всеки знак за подкрепа или уважение към Тайван от други страни, а евентуалното посещение на Пелоси се превърна в основен дразнител между Съединените щати и Китай през последните дни.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук