Александър Николов
На снимката: Александър Николов

„Има ангажираща оферта от компанията „Cheniere“ за доставката на седем карга втечнен газ“. Това заяви министърът на енергетиката в кабинета на Кирил Петков – Александър Николов, в ефира на NOVA телевизия. По думите му за тези седем карга офертата от доставчика е ангажираща. Николов обаче поясни, че е право на платеца и получателя дали да я приеме, или не.

„И за трите танкера, които може да дойдат до края на годината, има ангажимент, докато за останалите четири има написан механизъм“, уточни Николов. Той обясни разликата между ангажираща и неангажираща оферта. „Когато аз получавам природния газ и офертата отсреща е ангажираща, мое решение е дали да го получа“, поясни той.

Думите на Николов идват в отговор на твърдението на служебния енергиен министър, че догорката за каргата е само оферта. Става ясно, че има значителна разлика между оферта и ангажираща оферта. Вижте повече.

Още при предаването на данните от страна на бившия енергиен министър е казано, че има слот за първото карго. За първото карго е взето решение, защото е скоро във времето, коментира Николов.

„То е за доставка през октомври. Този слот е осигурен. Но въпреки че цялата документация е в „Булгаргаз“ и „Български енергиен холдинг“, това решение още не е прието“, обърна внимание Николов.

За второто и третото карго търговете не са обявени на терминала за втечнен газ на гръцкия остров Ревитуса, коментира бившият енергиен министър. Николов изтъкна, че от предишното правителство не са искали да задължават служебното правителство с разходи и конкретно решение, при положение че има гъвкав пазар и заради високите цени в момента.

„Търговете за капацитет на Ревитуса предстоят. Решенията, които трябва да се вземат при по-добра ценова оферта до 18 август, са също отворени към момента“, коментира още бившият министър на енергетиката. „Освен това терминалът на гръцкия остров Ревитуса скоро ще увеличи капацитета си. България, ако реши, ще получи всичките седем карга с втечнен газ“, изтъкна Николов.

„Ако интерконекторът Гърция-България влезе в експлоатация на 1 октомври, цената на природния газ в България може да се понижи драстично“, отбеляза Александър Николов.

„За да се случи това, трябва документалната процедура да бъде извървяна. Ако обаче това не стане, България ще бъде поставена в изключително зависима и тежка ситуация“, отбеляза той.

„Вторият риск е, че количествата газ от договорените карга, които могат да постъпят в страната ни (трите до края на годината и останалите четири през 2023 г.), няма да могат да преминат през алтернативното трасе Кулата-Сидирокастро, защото оттам ще трябва да има отново азерски газ. Това ще направи зиматата изключително тежка с много високи цени на природния газ“, предупреди Александър Николов.

Още вътрешнополитически новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук