Реджеп Тайип Ердоган и Владимир Путин
На снимката: турският президент Реджеп Тайип Ердоган и руският президент Владимир Путин

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще се срещне с руския си колега Владимир Путин в петък в Сочи, след като успешно посредничи при сделката за доставка на зърно между Москва и Киев. Двамата лидери имат широк спектър от теми, за които да разговарят. Сред тях са войната в Украйна, международни въпроси, двустранните отношения и сътрудничество.

Срещата се провежда през същата седмица, когато първият кораб от началото на конфликта, превозващ украинско зърно, успя да отплава съгласно споразумение между враждуващите страни, договорено от ООН и Анкара. Споразумението възобновява износа на украински и руски селскостопански продукти, облекчавайки заплахата за глобалната продоволствена сигурност.

Пътуването на Ердоган е осмото му посещение в Русия от началото на 2019 г. и следва тристранната среща между него, Путин и иранския президент Ебрахим Раиси в Техеран миналия месец.

Според Анкара на дневен ред ще бъдат регионалното и глобалното развитие, както и двустранните връзки.

„Зелена светлина“ за Сирия

Анализатори предполагат, че турският президент очаква да получи „зелена светлина“ от Москва, преди турската армия да нахлуе в съседна Сирия.

Русия е основен поддръжник на президента Башар Асад и контролира по-голямата част от въздушното пространство на Северна Сирия. Ердоган повдигна перспективата за нова операция срещу сирийски кюрдски бойци през май.

Сирийската групировка е свързана с Кюрдската работническа партия (ПКК), която води 38-годишно въоръжено въстание срещу Турция. ПКК се счита за „терористична“ група от Турция, Съединените щати и Европейския съюз.

„Както видяхме на срещата на върха в Техеран, Иран и Русия са против тази операция, но мисля, че Ердоган може да убеди Путин. Много неща зависят от вътрешната ситуация в Турция, защото Ердоган иска да започне операцията преди изборите, за да може да консолидира поне няколко процентни пункта във вота“, каза Керим Хас, турски политически анализатор, базиран в Москва.

Турция преживява най-тежката си икономическа криза от две десетилетия – годишната инфлация достигна 79,6 процента в сряда. Ердоган е изправен пред президентски и парламентарни избори през юни следващата година.

Кремъл може да облекчи тази нестабилност, особено чрез природен газ. Русия снабдява Турция, която е зависима от вноса на енергия и покрива 45% от нейните нужди.

„Ердоган може да представи това като победа на турската общественост и може би ще облекчи високите цени на храните и енергията, които вероятно ще представляват предизвикателство на предстоящите избори“, допълва Хас.

Остава обаче да видим дали това ще е достатъчно, за да спечели избирателите.

Придобиване на турски дронове

Ердоган и Путин може да обсъдят възможността Турция да сподели своя опит с въоръжени въздушни дронове с Русия. Безпилотните самолети Bayraktar TB2, продадени на Украйна, се оказаха много ефективни срещу руските сили.

Съобщава се, че миналия месец Путин е предложил да се създаде фабрика за дронове в Русия по време на тристранната среща в Техеран. Миналата седмица Кремъл каза, че „техническото и военно сътрудничество“ ще бъде на дневен ред в Сочи, което е индикация за интереса на Русия да придобие безпилотните самолети.

Подобен ход обаче би подкопал турската подкрепа за Украйна, както и би повдигнал въпроси сред другите членове на НАТО.

„Ако Турция продължи да участва с Русия във военни въпроси в момент, когато Русия се смята за най-голямата заплаха за НАТО, това сериозно ще навреди на отношенията със Запада“, каза Керим Хас.

По-рано този месец ръководителят на Baykar, който произвежда безпилотните самолети Bayraktar TB2, изключи възможността да ги доставя на Москва.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук