Интерконектор, България, Гъция

Интерконекторът с Гърция вече е свързан успешно към националната и транзитната газопреносна мрежа, както и към съседни преносни оператори, обезпечавайки физически преноса на газ.

Свързването на инфраструктурата на двата независими преносни оператора за България – ICGB и „Булгартрансгаз“, е извършено близо до Стара Загора в периода 16-17 август. Процесът е изпълнен с три златни заварки, съобщиха от IGB.

По-рано тази година IGB се свърза успешно с Трансадриатическия газопровод (TAP). Физическото свързване беше извършено при газоизмервателната станция на газопровода до гръцкия град Комотини.

След завършването на задължителното безразрушително тестване на връзката с мрежата на „Булгартрансгаз“ участъкът ще бъде засипан, с което всички механични работи ще бъдат завършени.

Газопроводът свързва България с Южния газов коридор и има отлична синергия с други големи енергийни проекти като TAP, TANAP, EastMed и LNG терминала в Александруполис.

Междусистемната газова връзка с Гърция е във финален етап на реализация преди старт на търговската експлоатация, планиран за началото на предстоящия отоплителен период. Газопроводът и всички прилежащи наземни съоръжения са завършени, технически годни и тествани с реални количества природен газ. IGB е от ключово значение за повишаване на сигурността на доставките на природен газ и за осигуряване на диверсификация на източниците на газ за България и за целия регион на Югоизточна Европа.

Историята на интерконектора – най-бавеният проект от времето на Борисов

Реализацията на проекта, който бе започнат преди близо 12 години се превърна в един от най-бавените проекти от времето на правителствата на Бойко Борисов. Началният срок на започване на проекта беше многократно отлаган в продължение на години, като в крайна сметка строежът започна през 2019 година. Крайният срок също беше многократно отменян.

Същевременно правителството на Бойко Борисов построи за по-малко от една година участъкът на „Турски поток“, който цели да заобиколи Украйна при доставката на руски газ за Сърбия. За разлика от него обаче, изграждането на интерконектора с Гърция беше, и е, от ключово значение за диверсификацията на газовия пазар в България, върху който имаше пълен руски монопол до нарушаването на договора от страна на „Газпром“ по-рано през тази година.

Строителството на интерконектора получи сериозен тласък през последните 7 месеца, като към началото на юли основните строителни дейности бяха завършени. Линейната част е изпълнена изцяло – всички тръби са заварени, положени, зарити и хидротествани. Преминалите хидравлични изпитания гарантират, че съоръжението има необходимата якост, отговаря на всички стандарти за бранша и е качествено изградено.

Интерконекторът ще бъде въведен в експлоатация след приключване на задължителните административни процедури. Важно е да се отбележи, че след фазата строеж обаче следва фазата на узаконяването, където пречка в бързината би могло да бъде единственото бавенето на българската администрация. Веднага след поемането на властта в началото на месеца, служебният енергиен министър Росен Христов взе решение за отмяна на промените в газовата връзка с Гърция, което може да забави пускането й с месеци.  Кабинетът на Донев вече заяви, че на мястото на строежа нямало газ, а недовършен проект.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук