МВнР даде информация за подготовката на изборите зад граница, Република Северна Македония и инцидента с катастрофиралия сръбски автобус на АМ „Тракия“. От министерството съобщиха, колко секции ще има в Германия, и как евентуално може да открият секции в Египет, заради туристи, почиващи там, но пропуснаха да говорят по изключително важна тема – колко секции ще бъдат открити в съседна Турция. Там по традиция има десетки хиляди гласове напълно контролиран вот в полза на ДПС от хора, които изобщо не знаят български език, и които не могат даже да се подпишат. Дори бюлетините ми се дават в ръцете от местни емисари на ДПС и турската държава. Вместо това предпочетоха отново да коментират темата за Република Северна Македония, която се преекспонира все повече с политически цели.

От 11 август са определени 734 места в 61 държави, в които се очаква да бъдат образувани избирателни секции извън страната. В случай, че бъдат събрани достатъчно брой заявления съгласно изборния кодекс, броят на секциите би могъл да се увеличи, съобщиха от МВнР.

„Призоваваме българските граждани извън страната активно да се регистрират чрез електронната форма за заявления за гласуване извън страната. Предварителната им регистрация дава възможност за включване в избирателните списъци за гласуване, което би довело до по-бързото протичане на изборния процес и най-важното възможност за максимален брой български граждани да упражнят правото си на глас“, призоваха от МВнР.

„През месец ноември 2021 година, въпреки предварително регистриралите се 55 000 избиратели, са дописани приблизително 195 хил. избиратели, което допълнително е затруднило и забавило процеса“, съобщи Калин Анастасов от външно министерство.

Министерство на външните работи има възможност да проведе избори в около 800 избирателни секции зад граница. Направена е заявка до Министерски съвет и ЦИК за отпечатване на 710 000 броя бюлетини. Максималния брой на секциите с машинно гласуване може да достигне до 310 и съответно 620 машини ще бъдат необходими за гласуването зад граница, съобщиха още от МВнР.

„Към днешна дата от 61 държави, в които ЦИК е определил места за гласуване сме получили разрешение от 42. От държави, в които има големи български общности, все още очакваме разрешение от Италия, Белгия, Гърция, Дания, Ирландия, Великобритания, Канада и Норвегия“, допълни Анастасов..

„Длъжни сме да уведомим нашите граждани и сънародници, че Федералното министерство на външните работи на Германия, уведоми посолството ни в Берлин, че и на тези избори ще могат да бъдат проведени в не повече от 40 места извън дипломатическите и консулските представителства. Което означава, че както през ноември, очакваме изборите в Германия да могат да се проведат в около 85 секции“, допълни Анастасов.

За изборите през месец октомври ще бъдат командировани служители на МВнР.

И на тези избори, МВнР е изправено пред интересни казуси и предизвикателства, съобщи Атанасов:

„Този път към нашето посолство в Египет е отправено запитване относно организирането на избирателни секции в Хургада и Шарм ел Шейх. Запитването е отправено от туроператорска фирма, която организира екскурзии до египетските курорти в този период. Посолството ни е в процес на координация с египетските власти за организиране на тези мисии“, разказа посланик Атанасов.

Темата за Република Северна Македония – Доверие се възстановява бавно, но първите стъпки са окуражаващи

„На 17 юли т.г. ние започнахме един процес да възстановяваме на доверието, което Република Българя беше изгубила към Република Северна Македония. Този път, който ни предстои няма да бъде лесен, няма да бъде кратък. Доверие се възстановява бавно, но първите стъпки са окуражаващи. На този етап виждаме как двете държави изпълняват взаимно поетите ангажименти. Надяваме това да продължи, разчитаме това да продължи, защото и ни е и РСМ имаме интерес от възможно най-близки добросъседски отношения и партньорства в рамките на Европейския съюз“, заявиха от МВНР по време на брифинга.

След инцидента със сръбския автобус министърът на външните работи Николай Милков разговаря със сръбския си колега

Незабавно след инцидента министърът на външните работи Николай Милков разговаря със сръбския си колега. Това обявиха от МВнР относно темата с катастрофиралия сръбски автобус на автомагистрала „Тракия“.

„На 16 август мъжа, който загуби крака си е изведен от реанимация“, обяви Христина Биджеранова от Външно министерство.

„В момента, в който дойдоха близките на двете дечица, това се случи на 16 август, незабавно бе говорено с директора на „Пирогов“ за да може веднага да се срещнат с него и да получат достъп до информация за състоянието им. Това, което направи министерството е веднага да даде по най-бърз начин възможност два вертолета със специално оборудване и медицински екипи, да могат да кацнат в България за да могат да приберат децата в Белград“, добави Биджеранова.

В болницата в Стара Загора са останали мъж с ампутиран крайник и още 3 деца и двама възрастни, които са техните родители, обяви Биджеранова.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук