Риши Сунак
На снимката: Риши Сунак

Беше необходимо едно съкрушително поражение в кампанията и шест седмици изгнание, но във вторник Риши Сунак най-накрая ще стане министър-председател на Обединеното кралство.

Той се сблъсква с най-трудната задача на всеки британски лидер от Втората световна война насам, влизайки на „Даунинг стрийт“ № 10 в момент, когато страната навлиза в зимата, а сметките за енергия, списъците с чакащи в болниците, разходите по заеми и инфлацията се покачват.

Предизвикателството се увеличава от краткото премиерство на Лиз Тръс, която се провали и изгоря. В резултат на нейния прословут минибюджет, който беше оттеглен почти изцяло, след като предизвика хаос на финансовите пазари, консерваторите изостават от опозиционната Лейбъристка партия с над 30 процентни пункта в проучванията на общественото мнение.

В понеделник Сунак заяви пред депутатите, че е готов да се заеме с работата си, като се обърна към тях за първи път, откакто стана лидер на торите. През следващите дни и месеци той ще трябва да извърши първото си разместване на министерски постове, без да разедини още повече партията си; да контролира първия бюджет, след като последният доведе до опустошение на икономиката; и да определи каква подкрепа да предложи на избирателите, чиито сметки за енергия растат.

Премиерите са склонни да мислят за първите си 100 дни като за начин да дадат тон на премиерството си. За Сунак, който има малко повече от две години да управлява, преди да се наложи да се яви на общи избори, това първо впечатление ще бъде особено важно.

25 октомври – Среща с краля и първа реч пред Даунинг стрийт № 10

Сунак ще стане министър-председател във вторник след аудиенция при крал Чарлз III, на която ще поиска от монарха разрешение да състави правителство.

След това Сунак ще направи първото си обръщение към страната като министър-председател от стълбите пред Даунинг стрийт № 10 около 11:35 ч. местно време.

За голяма част от британската общественост бившият министър е познато лице, което обяви изключително популярната схема за отпуски по време на пандемията от коронавирус през 2020 г.

Сега задачата му ще бъде да увери хората, че правителството ще ги подкрепи през поредния труден икономически период – само че този път той е в много по-трудна позиция. Популярността, която придоби по време на пандемията, е намаляла, а той поема поста след голяма правителствена криза – третият премиер от торите, който заема поста в рамките на три месеца.

25 октомври – Първа промяна на състава

Първото голямо политическо изпитание за Сунак ще бъде пренареждането на неговия кабинет. Депутатите от торите смятат, че той ще си вземе поука от първото и единствено такова на Тръс, при което тя разпредели ролите между съюзниците си и остави на студено почти всички, които не я подкрепяха.

„Смятам, че неговото пренареждане ще бъде по-обединяващо, ще привлече хора от всички крила и няма да бъде толкова дестабилизиращо като това на Лиз“, прогнозира депутат, който не подкрепя Сунак.

Сунак вероятно ще направи поне основните си назначения в кабинета във вторник следобед, така че те да са на мястото си и да се подредят заедно с него на първата скамейка в Камарата на общините, когато депутатите го разпитват по време на т.нар. въпроси към министър-председателя (PMQs) в сряда.

Най-важното му решение ще бъде дали да запази Джереми Хънт – който беше привлечен от Тръс в последен опит да спаси премиерския си пост – като министър на финансите. Вероятно той също така ще възложи голяма работа на съперничката си за лидерския пост Пени Мордаунт.

Сред близките съюзници на Сунак, които вероятно ще получат повишения, са Мел Страйд, настоящ председател на комисията по избор на министри на финансите, Крейг Уилямс, Клер Коутиньо и Лора Трот. Големият звяр на торите Майкъл Гоув може да се завърне в кабинета.

26 октомври – Първи PMQs

В сряда Сунак за първи път ще се изправи очи в очи като министър-председател с лидера на лейбъристите Киър Стармър.

За разлика от предшественика си, Сунак няма да има много да се притеснява от собствената си страна – депутатите тори до голяма степен застанаха зад него, откакто той стана техен лидер в понеделник, като много от тях изразиха облекчение, че вечното кризисно състояние на правителството на Тръс е приключило.

Но депутатите ще искат от него да покаже, че може да нанесе удари срещу Стармър в момент, когато лейбъристите са начело в проучванията. Във вторник Сунак заяви пред депутатите от торите, че партията им е изправена пред „екзистенциална заплаха“ в резултат на ниските си рейтинги в социологическите проучвания.

28 октомври – Краен срок за съставяне на правителство в Белфаст

Ако до петък в Стормонт не бъде постигнато споразумение за споделяне на властта, ще трябва да се проведат нови избори за северноирландско събрание.

Свикването на тези избори – вторите в рамките на седем месеца – може да бъде едно от първите действия на правителството на Сунак и показател за неуспеха на последователните премиери тори да се справят с политическата криза в Северна Ирландия.

В понеделник вечерта Демократичната юнионистка партия отправи ново предупреждение, че няма да участва в събранието, ако Сунак не предприеме действия по протокола за Северна Ирландия след Брекзит, договорен с ЕС.

31 октомври – Първи бюджет

Следващият бюджет беше насрочен за 31 октомври от Куази Куартенг, финансов министър от ерата на Тръс, който искаше да го използва, за да успокои финансовите пазари, все още разтърсвани от последния му бюджет.

Насрочването на бюджета имаше за цел да даде време на Английската централна банка да реагира преди ключовата си среща на 3 ноември, на която ще определи нивата на лихвените проценти за следващите седмици.

В най-голямото си изпитание досега правителството на Сунак ще трябва да реши дали да се придържа към тази дата; какви действия да предприеме, за да успокои пазарите; и как да запълни огромната дупка в публичните финанси на Обединеното кралство.

Карл Емерсън, заместник-директор на Института за фискални изследвания, заяви: „Ако финансов министър е Джереми Хънт и Сунак е доволен от начина, по който се развиват нещата за следващия понеделник, тогава продължаването има много предимства“.

„Излизате с изявлението преди Банката на Англия да обяви следващата си цифра за инфлацията и излизат прогнозите на Службата за бюджетна отговорност, което помага да се покаже на пазарите, че сте сериозни по отношение на тях.

Доводите за промяна на тази дата са много по-силни, ако Сунак каже: „Всъщност искам да направя нещо различно от това, което Джереми Хънт планира, и ми трябва повече време“, добави Емерсън.

3 ноември – Среща на Английската централна банка за определяне на лихвените проценти

Очаква се Комитетът по парична политика на Английската централна банка да повиши лихвените проценти на заседанието си на 3 ноември, което ще предизвика ново увеличение на ипотечните кредити на хората.

Това е моментът, в който много хора за първи път ще разберат, че ще трябва да плащат много по-големи вноски по ипотечните си кредити, след като изтече срокът на настоящите им договори с фиксиран лихвен процент.

Сунак превърна борбата с инфлацията и запазването на ниските ипотечни кредити в основна тема на своята лидерска кампания през лятото. Реакцията на решението за лихвените проценти и осигуряването на тясно сътрудничество на правителството с Английската централна банка за борба с инфлацията ще бъде ключов тест за неговото премиерство.

6 ноември – Среща на върха COP27 в Египет

Във вторник Сунак не пропусна да заяви пред депутатите от торите, че се ангажира с целта на Обединеното кралство да постигне нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г.

Въпросът сега е дали той ще присъства на срещата на върха за климата COP27 в Шарм ел Шейх, Египет. Тръс съобщи, че планира да отиде, въпреки скептицизма си към някои аспекти на програмата за нулеви емисии.

Ако Сунак наистина отиде в Египет, това може да бъде първото му задгранично пътуване на поста (освен ако преди това не реши да направи бързо посещение в Украйна) и първата му възможност да се представи на световната сцена.

8 ноември – Промени в границите

На 8 ноември Комисията по границите на Англия ще публикува новата си карта на избирателните райони.

В този момент някои депутати от торите ще знаят с почти пълна сигурност, че техните избирателни райони ще бъдат разделени между съседни области, като някои от тях ще бъдат принудени да се надпреварват с колегите си кой къде ще стои.

Това ще бъде политическо главоболие за Сунак, а всички депутати, чиито сигурни места станат маргинални, ще усетят, че политическата им кариера е към края си – и ще имат по-малък стимул да го подкрепят при ключови гласувания през следващите месеци.

13 ноември – Среща на Г-20 в Индонезия

Следващото голямо чуждестранно пътуване, което предстои, е срещата на върха на Г-20 в Бали, Индонезия.

Срещата ще даде възможност на западните сили да представят единен фронт срещу Русия след нейното нахлуване в Украйна и срещу засилената агресия на Китай към Тайван, но и да проведат разговори при закрити врати. Има съобщения, че на срещата ще присъстват както китайският лидер Си Дзинпин, така и руският Владимир Путин.

София Гастон, ръководител на отдел „Външна политика“ в мозъчния тръст Policy Exchange, заяви, че това се очертава да бъде „една от най-необичайните срещи на върха в съвременната история, в която бушува жестока война в Украйна, а главният герой Владимир Путин е в списъка на гостите заедно с други автократични лидери и възмутени демократични съюзници“.

„Наред с насърчаването на свободната търговия и международния ред, основан на правила, Сунак вероятно ще разглежда Г-20 като възможност да изгради подкрепа за предложения от него технологичен съюз в стил „НАТО“,“ казва Гастон. „Възможно е също така той да дебютира с ново послание на Обединеното кралство относно прехода към нулево нетно потребление“.

Краят на ноември или началото на декември – частични избори в Честър

Лейбъристите се готвят да предизвикат частични избори в град Честър в края на ноември или през декември.

Частичните избори се провеждат, тъй като депутатът от града Кристиан Матисън подаде оставка, след като парламентарният контрол препоръча той да бъде отстранен от длъжност заради сексуално поведение.

Матисън разполага с мнозинство от 6 164 гласа, а мястото традиционно се колебае между торите и лейбъристите. До 2010 г. то беше консервативно.

Въз основа на текущите данни от социологическите проучвания лейбъристите би трябвало да спечелят значително по-голямо мнозинство, отколкото имат в момента, въпреки че частичните избори страдат от ниска избирателна активност и затова неочакваните резултати не са рядкост. Едно драматично поражение на торите би предизвикало тревожен звън в партията.

През следващите месеци могат да бъдат предизвикани още едни частични избори, ако, както се очаква, Борис Джонсън издигне в Камарата на лордовете своята съюзничка и депутатка Надин Дорис, която ще подаде оставка. Това вероятно ще бъдат първите частични избори на място, държано от Тори, които ще се проведат със Сунак като лидер на партията.

31 декември – Краен срок за присъединяване на Обединеното кралство към транстихоокеанския търговски блок

Правителството на Обединеното кралство заяви, че се надява да приключи преговорите за присъединяване към CPTPP – търговско споразумение, подписано от 11 държави, включително Австралия и Нова Зеландия – до края на годината.

Осигуряването на това споразумение беше един от приоритетите на Тръс. За Сунак то би представлявало както конкретно външнополитическо постижение, така и индикация, че Обединеното кралство успешно изгражда по-тесни дипломатически връзки с държавите от Индо-Тихоокеанския регион след Брекзит.

Разговорите около партньорството бяха изправени пред някои дипломатически пречки, като Китай реагира гневно на срещата на британски търговски служители с тайвански колеги. Както Китай, така и Тайван са подали заявления за присъединяване към CPTPP.

Декември или януари – приключване на проверката на Джонсън

Разследването на комисията по привилегиите на общините за това дали Джонсън е подвел парламента във връзка с т.нар. скандал „Партигейт“ ще започне да събира доказателства през ноември и се очаква да приключи през декември или януари – макар че може да се проточи и по-дълго.

Появиха се предположения, че доказателствата срещу него са толкова убедителни, че Джонсън може да бъде временно отстранен от парламента или дори да бъде изхвърлен като депутат. Възможно е разследването да е било част от решението на Джонсън да не се кандидатира за лидер на торите.

Ако комисията по привилегиите каже, че Джонсън трябва да бъде санкциониран, след като приключи разследването си, Сунак ще трябва да прецени реакцията си и да реши дали да накара депутатите тори да подкрепят препоръките ѝ, дори това да предизвика гнева на Джонсън. Съществува и риск самият Сунак да бъде въвлечен в разследването, като се има предвид, че и той беше глобен заради скандала „Партигейт“.

Началото на януари – Разследването на COVID събира доказателства

Независимото разследване на действията на правителството във връзка с пандемията от коронавирус може да започне да събира доказателства в началото на следващата година.

Наред с други неща, проучването ще изследва въздействието на икономическите политики, които Сунак е разработил като финансов министър по време на пандемията, поставяйки решенията му под контрол.

В центъра на вниманието може да се окаже неговата схема „Яжте навън, за да помогнете“, която насърчаваше хората да се хранят в ресторанти през лятото на 2020 г., след като критиците твърдяха, че тя е довела до увеличаване на инфекциите и смъртните случаи, свързани с коронавируса.

Февруари – Енергийната подкрепа е към своя край

Докато изтекат първите 100 дни на Сунак, върху правителството ще бъде оказан натиск да обясни как ще подпомага хората при плащането на сметките им за енергия след пролетта, ако цените на едро на газа не са намалели драстично. Хънт вече отмени двугодишната гаранция на правителството на Тръс и вместо това ограничи сметките за енергия на хората до средно 2 500 лири само за шест месеца. Тази политика приключва през април.

Емерсън от Института за фискални изследвания заяви: „Въпреки че цените все още са много по-високи от миналогодишните, те няма да са толкова високи, колкото биха били в противен случай“.

„Министър-председателят и финансовия министър ще прекарат много време в обмисляне на това как да заменят тази схема. В някои отношения тя е много подобна на схемата за отпуск, която Сунак имаше по време на пандемията – много щедра, голяма схема с много груби ръбове“, каза той.

„Разбираемо е желанието да се въведе бързо, за да се подкрепят хората, но как се излиза от нея? Направете го твърде бързо и това е твърде много болка за твърде много хора – задръжте го твърде дълго и това е много скъпо за правителството“.

Това е само едно от многото огромни решения, пред които е изправен новият премиер през първите си 100 дни.

Текстът е публикуван в „Politico“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още актуални анализи – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук