Руски войници принуждават украински цивилни да напуснат апартаментите си в окупираната столица на Херсонска област и сами се настаняват в тях, съобщи жител в петък, когато южният град се превърна във все по-голямо огнище на войната в Украйна, предаде „Асошиейтед прес“.
Неговият разказ за войниците из целия град Херсон, навежда на мисълта, че Русия може да се подготвя за интензивни градски военни действия в очакване на украинските настъпления, пише изданието.
Установените от Русия власти в Херсон продължиха да призовават цивилните да напуснат града, който се намира на западния бряг на река Днепър.
Украинският президент Володимир Зеленски предположи, че руснаците симулират изтегляне от Херсон. Зеленски нарече „театър“ опитите да се убедят цивилните да се придвижат по-дълбоко в контролираната от Русия територия.
Жител на Херсон разказа пред „Асошиейтед прес“, че руски войници са се настанили в освободени апартаменти. Руските военни ходели от врата на врата, проверявали документите за собственост и принуждавали наемателите да напуснат незабавно, ако не могат да докажат собствеността си върху апартаментите, каза той.
„Принуждават жителите на града да се евакуират, а след това руски войници се настаняват в освободените апартаменти в цял Херсон“, казва жителят, който говори при условие, че от съображения за сигурност се използва само първото му име – Константин. „Очевидно е, че те се подготвят за борба с украинската армия в града“.
Болниците и клиниките не обслужват пациенти в Херсон, където жителите съобщават и за проблеми с доставките на храна.
„Почти няма доставки на храна в града, жителите използват собствените си запаси и се редят на опашки до малкото все още отворени магазини“, казва Константин.
Украинският военен анализатор Олех Жданов заяви пред АП, че като част от контраофанзивата си за отвоюване на Херсонска област, украинската армия е отрязала западния бряг на Днепър от доставки на оръжие и храна, като е обстрелвала основни транспортни пътища и е разрушила мостове над реката.
„Руснаците разбират опасността от блокирането на транспортните пътища и на практика се примириха с факта, че ще трябва да отстъпят от десния бряг на Днепър“, каза Жданов. „Но руските войски не са готови да напуснат Херсон мирно и се готвят за сражения в рамките на града. Те разгръщат там мобилизираните резервисти и нови тактически батальонни групи“.
Според Жданов украинската армия има значително предимство пред руснаците в авиацията и артилерията на десния бряг, което означава, че те биха могли да обстрелват град Херсон и да избегнат челен сблъсък.
„Киев не бърза, защото руските ресурси в Херсон се изпаряват и с всеки изминал ден стават все по-слаби, което позволява на украинците да акумулират сили за основния удар“, каза Жданов.
Руските сили превзеха град Херсон скоро след нахлуването си в Украйна в края на февруари. В края на септември Русия незаконно анексира Херсонска, Донецка, Луганска и Запорожка област в Украйна и впоследствие обяви военно положение в четирите области.
Установената от Кремъл регионална администрация в Херсон вече изведе десетки хиляди цивилни от града, позовавайки се на заплахата от засилен обстрел, докато украинската армия продължава контраофанзивата си.
Говорителката на южната армия на Украйна Наталия Гуменюк заяви пред украинската телевизия, че някои руски военни се маскират като цивилни.
На други места украински официални лица съобщиха за свалени дронове, изстреляни от руските сили: осем дрона в района на Никопол, който също беше подложен на обстрел, и още един дрон над западната част на Лвовска област.
Командващият въоръжените сили на Украйна Валерий Залужний заяви, че руските сили са „утроили интензивността на военните действия в някои райони на фронта“ и извършват „до 80 атаки всеки ден“.
От кабинета на Заленски съобщиха, че през последното денонощие при нападения в Украйна са загинали най-малко девет цивилни и са били ранени 16 души.
В Москва руският президент Владимир Путин заяви в петък, че все още има постоянен поток от доброволци, желаещи да се присъединят към руската армия, като 318 000 души вече са мобилизирани. Преди това властите заявиха, че целта е да бъдат мобилизирани около 300 000 резервисти.
Путин заяви, че 49 000 души вече са в армията и изпълняват бойни задачи, а останалите все още се обучават. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу каза във вторник, че 87 000 души са разположени в Украйна. Разминаването в броят, посочен от двамата, не беше обяснено.
Когато през септември Русия обяви мобилизационната кампания, в няколко региона избухнаха протести и десетки хиляди руснаци напуснаха страната.
В петък Путин подписа и закон, който позволява военна мобилизация на лица с отменени или неизпълнени присъди, включително на тези, които наскоро са излежали присъди за убийства, грабежи и трафик на наркотици.
Що се отнася до Черноморския коридор за зърно, в сряда Русия се съгласи да се присъедини отново към военното споразумение, сключено с посредничеството на ООН и Турция, което позволява украинското зърно да бъде транспортирано до световните пазари през него. През миналия уикенд Москва преустанови участието си в сделката за зърно, позовавайки се на нападение с дрон срещу черноморския ѝ флот в Крим, което твърди, че се е случило.
Украинските въоръжени сили заявиха, че „функционирането на зърнените коридори продължава“ в петък.
Като условие за връщане към сделката Русия поиска зърното да бъде изпращано в по-бедни страни, като твърди, че по-голямата част от него се озовава в по-богати държави. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви в петък, че е обсъдил въпроса за приоритизиране на по-слабо развитите страни за доставките на зърно по време на разговор с генералния секретар на ООН Антонио Гутериш.
Ердоган заяви, че по време на неотдавнашен разговор с Путин е обсъдил и възможността за безплатно изпращане на зърно на държави, изправени пред глад, и двамата са планирали допълнителни разговори на срещата на Групата на 20-те в Бали този месец.
Всичко за войната срещу Украйна – четете тук