Крум Зарков
На снимката: Крум Зарков

Главният прокурор ще бъде освобождаван предсрочно и временно отстранен, не със 17, а с 13 гласа от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това обявиха правосъдният министър Крум Зарков и неговият заместник Емил Дечев на брифинг във ведомството. Те представиха предложенията на екипа си за механизъм за разследване на главния прокурор, който е редактиран вариант на подготвения от екипа на бившия министър Надежда Йорданова, част от който остана да работи и с Крум Зарков.

Корекции са направени заради становището на Венецианската комисия, в което бяха отправени поредица от препоръки.

При данни за извършено престъпление главният прокурор или негов заместник да бъдат разследвани от съдия. Той ще бъде избиран на случаен принцип измежду дали съгласието си наказателни съдии от Върховния касационен съд (ВКС) и от съдии от окръжните и апелативните съдии с ранг съдия от ВКС, които през последните 7 години са работили като наказателни съдии.

Избраният ще бъда назначаван за прокурор ад хок от Прокурорската колегия.

При развитие на разследването срещу обвинител номер едно ще бъде избиран втори съдия, който ще бъде назначаван за заместник-главен прокурор.

Чрез тази фигури се гарантира, че прокурорът, разследващ главния прокурор, няма да е напълно безконтролна фигура. Отказът, прекратяването или спирането на разследването ще подлежат на съдебен контрол.

Също така се предвижда изборът на председател на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд да става с 13 гласа от членовете на Пленума на ВСС, като обаче съдебната квота в съвета (съдии, избрани от съдии) в мнозинството си трябва да гласува за същия кандидат, иначе избор няма.

Законопроектът съдържа и други предложения, които имат за цел да изгладят българското законодателство, във връзка с това, че България е осъждана повече от 80 пъти за неефективно разследване и нарушаване правата на пострадалите от престъпления. Сега са изготвени допълнителни гаранции за защита правата на пострадалите – като правото да се обжалва отказ на прокуратурата да образува наказателно производство, както и възможност да се иска ускоряването му.

Най-късно през юни догодина трябва да се приемат предложенията за законодателни промени, за да се изпълнят условията по Плана за възстановяване. Предстои промените да бъдат качени за обществено обсъждане и внесени в Министерския съвет.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук