Днес Русия и Беларус ще започнат съвместни учения на военновъздушните сили. Ученията предизвикаха опасения в Киев и на Запада, че Москва може да използва своя съюзник, за да започне нова сухопътна офанзива в Украйна, предаде „Ройтерс“.
Минск твърди, че ученията са отбранителни, а откакто Москва използва съседката си като плацдарм за нахлуването си в Украйна през февруари миналата година, Беларус проведе множество военни учения, както самостоятелно, така и съвместно с Русия.
Неофициалните канали за военен мониторинг в Telegram съобщават за поредица от изтребители, хеликоптери и военнотранспортни самолети, пристигнали в Беларус от началото на годината – осем изтребителя и четири товарни самолета само в неделя, пише агенцията, уточнявайки, че истинността на съобщенията не е проверена
„По време на тактическото летателно учение ще бъдат включени всички летища и полигони на Военновъздушните сили и Силите за противовъздушна отбрана на Въоръжените сили на Беларус“, се казва в изявление на Министерството на отбраната на Беларус.
Ситуацията на южната граница на Беларус – границата с Украйна – не е „много спокойна“, а Украйна „провокира“ Беларус, заяви Павел Муравейко, първи заместник държавен секретар на Съвета за сигурност на Беларус, според публикация в приложението Telegram на беларуското министерство на отбраната в неделя.
„Запазваме сдържаност и търпение“, каза Муравейко. „Разполагаме с необходимия набор от сили и средства, които ще отговорят на всякакви прояви на агресия или терористична заплаха на наша територия“.
Украйна непрекъснато предупреждава за възможни нападения от Беларус, а президентът Володимир Зеленски заяви миналата седмица, че страната трябва да бъде готова на границата си с Беларус.
Кремъл отрича да е оказвал натиск върху беларуския президент Александър Лукашенко да играе по-активна роля в конфликта в Украйна. Минск заяви, че няма да се включи във войната. Кремъл също така отричаше, че ще нападне Украйна в преди преди да започне „специалната си военна операция“.
Малка надежда за повече оцелели
В неделя, ден след като сградата беше поразена по време на голяма руска ракетна атака, Украйна видя малка надежда да извади още оцелели от развалините на жилищен блок в град Днепър, като се очакваше десетки хора да са загинали.
Съветничката на областния управител Наталия Бабаченко заяви, че до момента е потвърдена смъртта на 30 души, а повече от 30 са в болница, от които 12 са в тежко състояние. По думите ѝ между 30 и 40 души все още могат да бъдат затрупани под отломките.
Служителите на службите за спешна помощ заявиха, че са чули хора да викат за помощ изпод купчините отломки от девететажния жилищен блок в източната част на централния град и са използвали моменти на мълчание, за да насочат усилията си. Ниските температури увеличиха тревогите на спасителите.
„Шансовете за спасяване на хора сега са минимални“, заяви кметът на Днепър Борис Филатов пред „Ройтерс“. Мисля, че броят на загиналите ще бъде десетки“.
Украинските военновъздушни сили заявиха, че жилищният блок е бил ударен от руска ракета Х-22, за която се знае, че е неточна и че Украйна няма противовъздушна отбрана, за да я свали. Ракетата от съветската епоха е разработена по време на Студената война за унищожаване на военни кораби.
В събота Русия изстреля две вълни от ракети по Украйна, поразявайки цели в цялата страна, докато на бойното поле в източните градове Соледар и Бахмут бушуваха боеве.
Москва, която нахлу през февруари миналата година, обстрелва енергийната инфраструктура на Украйна с ракети и безпилотни самолети от октомври насам, което доведе до мащабни прекъсвания на електрозахранването и централното отопление и водоснабдяването.
Призив за повече оръжия
В нощното си обръщение след удара в Днепър Зеленски призова западните съюзници да доставят повече оръжия, за да се сложи край на „руския терор“ и нападенията срещу граждански обекти.
Западните сили обмислят изпращането на бойни танкове в Киев и преди срещата на съюзниците на Украйна в Рамщайн в Германия следващия петък, на която правителствата ще обявят последните си обещания за военна подкрепа.
В събота Великобритания последва Франция и Полша с обещания за допълнителни оръжия, като заяви, че ще изпрати 14 от своите основни бойни танкове Challenger 2, както и друга модерна артилерийска подкрепа през следващите седмици.
Първото изпращане на танкове западно производство в Украйна вероятно ще бъде възприето от Москва като ескалация на конфликта. Руското посолство в Лондон заяви, че танковете ще доведат до удължаване на конфронтацията.
Руската инвазия, която Москва нарича „специална военна операция“, вече уби хиляди хора, разсели милиони и превърна много градове в развалини.
Соледар
В източната част на украинския регион Донбас, където Русия се стреми да завземе още територии, украинските сили се сражават около малкия град Соледар, в който се добива сол.
Руските сили твърдяха, че са поели контрола над града, но в неделя Украйна настоя, че нейните сили се борят да го задържат, като се водят улични боеве, а руските сили настъпват от различни посоки.
„Просто казано, БИТКАТА ПРОДЪЛЖАВА“, заяви заместник-министърът на отбраната Хана Малиар в приложението за съобщения Telegram. „Всичко останало е непроверена информация“.
Базираният във Вашингтон Институт за изследване на войната заяви, че е малко вероятно украинските сили все още да държат позиции в самия Соледар.
Всичко за войната срещу Украйна – четете тук