В първите години на 21-ви век военните плановици се замислят за немислимото – дали танковете са остарели?
Безпилотните летателни апарати, кибервойната и други нововъзникващи технологии се разглеждаха като оръжията на бъдещето. Още през 2020 г. някои началници на отбраната смятаха, че Великобритания трябва напълно да консервира танковете си.
Но с настъпването на 2023 г., когато Украйна подготвя решаваща пролетна офанзива срещу Русия, която може да се окаже решаваща в борбата ѝ за оцеляване, Киев се готви отново да се обърне към традиционното оборудване на сухопътната армия от войната на 20-ти век.
Военните началници на Украйна искат стотици западни танкове за следващия етап на войната, като отчаяно искат да се противопоставят на силите на Москва и да пробият линиите от окопи на места като Луганск и Запорожка област.
След месеци на увъртане съюзниците от НАТО започват да виждат мъдростта на стратегията, като през последните седмици САЩ, Франция и Великобритания за първи път обещаха да предоставят бронирани машини.
Това е напомняне, че при цялата високотехнологична сложност на съвременната война, чистата сила на терен все още е от значение.
В понеделник в Камарата на общините на Обединеното кралство високопоставеният депутат от Консервативната партия Бърнард Дженкин заяви, че конфликтът в Украйна е разобличил онези „модни коментатори, които осъждат идеята, че модерните бойни танкове имат някаква полза в съвременната война“.
„Украйна показа, че бронята е важна“, съгласи се министърът на отбраната на Великобритания Бен Уолъс.
Киев твърди, че шепата превозни средства, ангажирани от западните съюзници досега, трябва да са само началото, и настоява за 200-300 танка и 600 бронирани машини за пехотата, както и 500 гаубици – оръжие, подобно на оръдие.
„Трябва да поемем инициативата“, казва Андрий Загороднюк, бивш министър на отбраната на Украйна и сътрудник на мозъчния тръст Атлантически съвет. „Подкрепата с оръжия ще ни даде такава възможност“.
Съвременни военни действия
Украинската армия вече използва танкове от съветската епоха, дарени от източноевропейски съюзници или пленени от руските окупатори. Но западните модели, за които копнеят нейните лидери, биха предложили съществена промяна във възможностите преди потенциалната ескалация на военните действия през пролетта.
„Мобилността е от ключово значение в настъпателна война“, казва дипломат от една от страните от ЕС, която обмисля да дари няколко модерни бойни танка.
„Ако Украйна ще има някакъв шанс да премине в настъпление, тя се нуждае от мобилност с тежки оръдия – не е достатъчно да има само военни Land Rover-и или бронирани патрулни автомобили. Те се нуждаят от нещо, което действително може да унищожи руските танкове на разстояние“.
Равната територия на Украйна я прави идеален сценарий за подвижни танкове, казват експертите, а Киев се нуждае от танкове, за да си върне укрепените позиции в ключови градове по протежение на фронтовата линия.
„Украйна трудно ще организира втора контраофанзива без по-тежки сили“, казва Антъни Кинг, професор по военни изследвания в университета Уоруик във Великобритания.
Украинските официални лица се опасяват, че произведените в САЩ ракетни комплекси HIMARS, които опустошиха руските сили по време на контраофанзивата миналата есен, този път ще се окажат по-малко ефективни, тъй като врагът се е отдалечил, за да избегне удари, което прави танковете по-необходими от преди.
Кинг предупреди, че през тази година може да започне да се усеща и ограничаване на доставките на HIMARS в световен мащаб.
„По всичко личи, че те няма да разполагат отново с такова количество прецизна артилерия с голям обсег“, каза Кинг. „Така че се нуждаете от по-тежки близки сили – т.е. танкове и бойни машини – за да компенсирате разликата.“
Водеща роля
Разговорите между съюзниците от НАТО се ускоряват след съобщението на Франция, че ще подари на Киев леки бойни танкове AMX-10 RC след два месеца. През уикенда Обединеното кралство потвърди плановете си да изпрати на Украйна танкове Challenger 2, произведени във Великобритания.
Западните правителства могат да излязат с допълнителни ангажименти преди срещата на министрите на отбраната на съюзническите държави този петък в американската военна база Рамщайн в Югозападна Германия.
Държавите-членки на ЕС, от региона на Балтийско море и Централна Европа се надяват, че поредица от индивидуални ангажименти ще окажат натиск върху Германия да позволи на други държави да изнасят произведени в Германия танкове „Леопард 2“ за Украйна.
„Украинците няма да се притесняват особено от това откъде идват [танковете], стига да са в достатъчен обем“, заяви западен служител.
Въпреки това украинските служители са наясно със значителните разлики между моделите, които могат да получат от Запада.
Произведените в САЩ танкове M1 Abrams имат голям обсег на стрелба, но създават трудности при зареждането с гориво на разкъсваната от войната Украйна, тъй като големите им газотурбинни двигатели изразходват големи количества гориво.
И макар че британският модел Challenger 2 би бил значително подобрение на танковете от съветската епоха, използвани в момента от украинските сили, те не могат да се конкурират с германския „Леопард 2“, който може да порази цел с размерите на хладилник на разстояние 3 км, докато е в движение. Освен това те работят с дизелово гориво – по-лесно за набавяне от керосина.
Германски официални лица твърдят, че окончателното решение за изпращане на танкове „Леопард 2“ ще зависи до голяма степен от това какво ще решат да направят САЩ, и настояват, че съюзниците се нуждаят от подходящ план за обучение на украинските сили за тяхната експлоатация и поддръжка. Това би се оказало по-лесно, ако в него участват няколко държави.
Полша и Финландия изразиха готовност да изпратят танкове „Леопард 2“, но трябва да изчакат зелената светлина на Германия. Миналата седмица Хелзинки даде да се разбере, че може да изпрати малко количество, ако другите държави се съгласят на колективен подход.
Според двама дипломати от други две държави от ЕС Берлин може да дари и известен брой по-стари танкове „Леопард 1“, които за първи път влизат на въоръжение през 1965 г., но в момента са на склад.
Всички държави планират да доставят танковете си постепенно, за да се отговори на необходимостта от обучение на украинските сили за използването им и да се изградят вериги за доставки, необходими за поддръжката.
Юрий Сак, съветник на украинския министър на отбраната Олексий Резников, заяви, че украинските военнослужещи могат да бъдат готови да работят със западни танкове „по-скоро за седмици, отколкото за месеци“, и призова съюзниците да започнат незабавно обучение на украинските войници за работа с редица възможни нови съоръжения.
„Колкото по-скоро започнем обучението, толкова повече време ще спестим – защото както е работило досега, рано или късно всеки вид въоръжение, което сме поискали, сме го получили“, каза той.
Текстът е публикуван в „Politico“ от Кристина Джелардо и Вероника Мелкозерова. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.
Още актуални анализи – четете тук.