На 12 февруари 1809 г. е роден Чарлз Дарвин – естествоизпитател и изследовател, един от първите, които стигат до заключението и обосновават научно идеята, че всички видове организми са се развили с времето от общи предци.
Дарвин развива интереса си към естествената история по време на следването си по медицина в университета в Единбург и по теология в Кеймбридж. По време на петгодишното плаване с кораба „Бийгъл“ ученият се утвърждава като специалист по геология. Публикацията на пътеписа за това пътуване прави Дарвин широко известен. Озадачен от географското разпространение на дивите животни и фосилите, които събира по време на пътешествието, Дарвин започва да изследва трансмутацията на видовете, което дава начало на неговата теория за естествения отбор през 1838 година.
Въпреки че обсъжда идеите си с естествоизпитатели, Дарвин се нуждае от време за задълбочено изследване, като геоложките му проучвания остават в центъра на дейността му. През 1858 г., докато дописва теорията си, Алфред Уолъс му праща екземпляр от свое есе, в което описва същата идея. Вследствие на това същата година Дарвин и Уолъс публикуват и двете теории в съвместна статия.
В своята теория, която публикува през 1859 г. в революционната книга „Произходът на видовете“, като основен механизъм и движеща сила на еволюцията Дарвин определя естествения подбор.
По-късно разработва и теорията на сексуалния подбор. Чарлс Дарвин прави и едно от първите обобщаващи изследвания за произхода на човека.
Биологичната еволюция преди публикуването на книгата на Дарвин „Произход на видовете“ (1859) е била по-скоро хипотеза отколкото теория. Дарвин прави от нея добре обоснована теория, на която днес стъпва огромна част от науката биология, като дава единно логично обяснение на биоразнообразието и произхода на видовете.
Още новини от деня – четете тук.