Руски ракети вчера удариха енергийни съоръжения в цяла Украйна, където президентът Володимир Зеленски се завърна от обиколка в западните столици. Украински официални лица заявиха, че в източната част на страната е започнала дългоочакваната руска офанзива, предаде „Ройтерс“.
Въоръжените сили на Украйна съобщиха във вечерна актуализация, че руските сили са изстреляли повече от 100 ракети в цялата страна и са организирали 12 въздушни и 20 артилерийски атаки. В съобщението във Facebook се казва, че са унищожени 61 крилати ракети.
Министърът на енергетиката Херман Халушченко заяви, че Русия е ударила с ракети и дронове енергийни съоръжения в шест региона, което е довело до прекъсване на електрозахранването в по-голямата част от Украйна.
Във Вашингтон Белият дом съобщи, че президентът Джо Байдън ще пътува до Полша
от 20 до 22 февруари, за да покаже подкрепата си за Киев преди първата годишнина от руското нахлуване на 24 февруари и да даде ясно да се разбере, че от САЩ ще дойдат допълнителна помощ и съдействие в областта на сигурността.
„Президентът много ясно ще заяви, че Съединените щати ще продължат да подкрепят Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“, заяви Джон Кърби, говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом.
Служители на Международния валутен фонд ще се срещнат с украински официални лица във Варшава следващата седмица, съобщи в петък източник, запознат с плановете, тъй като Украйна настоява за многомилиардна заемна програма, която да покрие нуждите ѝ от финансиране предвид войната с Русия.
Последните руски атаки дойдоха в момент, когато Зеленски завърши обиколката си сред европейските съюзници, където беше приет с ентусиазъм, но не получи публични обещания за търсените от него изтребители, пише агенцията.
„Лондон, Париж, Брюксел – навсякъде говорих през последните няколко дни за това как да укрепим нашите войници. Има много важни разбирателства и получихме добри сигнали“, каза той във вечерното си видеообръщение.
„Това се отнася за ракетите с далечен обсег и танковете, както и за следващото ниво на нашето сътрудничество – изтребителите“.
Русия неведнъж е атакувала гражданска инфраструктура далеч от фронтовата линия, оставяйки милиони украинци без ток, отопление и вода за дни в разгара на зимата.
Кметът на Киев Виталий Кличко заяви, че 10 руски ракети са били свалени над столицата, след като в сутрешния час пик са засвирили сирени.
Украинският министър-председател Денис Шмихал заяви, че Украйна е останала без 44% от ядреното производство и 75% от топлинните мощности.
„Това е умишлено насочване към инфраструктурата, която поддържа живота на украинците през зимата“, заяви заместник-говорителят на Държавния департамент на САЩ Ведант Пател.
Украйна се готви за нова руска офанзива, като смята, че след месеци на обрати президентът Владимир Путин иска да изтъкне успех на бойното поле преди годишнината от инвазията си на 24 февруари. Украинските губернатори в източните области Донецк и Луганск заявиха, че настъплението е започнало.
Путин ще направи отложеното си годишно изложение пред парламента на 21 февруари – датата, на която миналата година той призна за независими частите на Донецк и Луганск, контролирани от подкрепяните от Русия сепаратисти, което беше прелюдия към нахлуването.
Пълното завладяване на тези провинции, сред четирите, които Русия впоследствие заяви, че е анексирала, щеше да позволи на Путин да заяви, че един от основните му приоритети е постигнат.
Основният фокус на Москва напоследък е Бахмут – малък град, от който е избягало по-голямата част от довоенното население от около 70 000 души, а укринските военни заявиха, че той и околните райони са били подложени на нов танков, минометен и артилерийски обстрел.
След месеци на статични артилерийски сражения, които и двете страни наричат „месомелачка“, руските сили са започнали да обграждат града. Техните войски включват частната армия на Вагнер, която е набрала десетки хиляди осъдени с обещание за помилване.
Руската редовна армия вече може да използва и голяма част от 300 000 или повече мъже, включени в принудителна мобилизация в края на миналата година.
Британското министерство на отбраната заяви, че силите на „Вагнер“ изглежда са напреднали от вторник на 2-3 км северно от Бахмут – бърз напредък в битка, в която фронтовата линия почти не се е движила от месеци.
То заяви, че сега те застрашават главния западен път за достъп до Бахмут, въпреки че украински военен анализатор заяви, че доставките все още преминават през него.
Великобритания също така каза, че руските сили са постигнали известен напредък в близост до Угледар, държан от украинците бастион, който е бил свързващо звено между южния и източния фронт, но ограничените руски успехи там вероятно са стрували скъпо, включително поне 30 бронирани машини, изоставени при едно неуспешно нападение.
Украинските позиции във Угледар се задържат от началото на войната, а атаката от тази седмица беше определена като скъпоструващо фиаско от някои руски военни блогъри, подкрепящи войната. Сивата зона, полуофициален канал на Вагнер в Телеграм, заяви, че „около Угледар се разиграва катастрофа и тя се разиграва отново и отново“.
Украйна планира собствена мащабна военна контраофанзива през следващите месеци, за да си върне повече от близо една пета от украинската територия, която Русия е окупирала.
Но изглежда, че тя ще изчака, докато получи поне част от новите оръжия, включително стотици бойни танкове и бронирани машини, обещани напоследък от Запада, пише „Ройтерс“.
Всичко за войната срещу Украйна – четете тук.