Древен сорт грозде се отглежда в лозовите масиви край варненското село Белоградец. Той носи името „Зелас“ и се предполага, че е на 3000 години.
С водосвет и зарязване на лозята за богата реколта лозари и винопроизводители от избата в селото отбелязаха днешния празник на виното.
„Трябва да обичаш професията си, за да можеш да направиш едно много добро и качествено вино. Има иновативни методи, много е важно дали суровината е добра. От хубаво грозде става и хубаво вино“, заяви Благовест Йорданов, технолог във винарска изба.
„Традицията повелява най-възрастният човек или собственикът на лозето да покани всички колеги, приятели, съселяни и всички да станат съпричастни с ритуала“, допълни Атанас Карагеоргиев, собственик на винарска изба.
„Нещата в българското лозарство и винарство през последните години търпят драматичен обрат и то в лоша посока – надолу.“ Това заяви пред БНР Атанас Василев, председател на УС на Националното сдружение на българските лозари.
„В цялата тази криза, в която е изпаднал секторът, е хубаво, че има едно събуждане, което помага да се обединим и да започнем да браним къщичката си“, подчерта той.
„Ние бяхме най-ощетената култура в сравнение с другите трайни насаждения. Лозята бяха най-малко подпомагани“, изтъкна Василев и даде пример – съотношението е 120 към 420 лева в ущърб на лозарите.
Лозарят потвърди равносметката, че разходите на декар са 1200 лева, а приходите – 700-800 лева.
„В крайна сметка се оказва, че българските
винопроизводители нямат нужда от българско грозде.
Това е най-голямата трагедия.“
Много изби купуват вино на много по-ниска себестойност от други държави, където това са традиционно подпомагани браншове. Когато български винопроизводител може да си купи вино по-евтино от гроздето, което произвежда, на него лозя не му трябват. Това е и причината българските лозя да изчезват, изтъкна Атанас Василев.
Изчезват български сортове, тъй като няма търсене, макар тенденцията да се обръща, посочи той.
„Спасението на един бранш винаги е било в обединението. След като се дефинира проблемът какъв е, да се намерят различни решения. На база на анализ да се вземе решение къде да се насочат всички усилия“, коментира Василев.
Още любопитни новини – четете тук