Русия е разгледала предложенията на Китай за разрешаване на конфликта в Украйна. Китайската инициатива ще бъде обсъдена. Русия гледа на нея с уважение и е отворена за процес на преговори с Киев. Това е заявил руският президент Владимир Путин в началото на срещата с китайския си колега Си Цзинпин, съобщи Ройтерс.
От 20 до 22 март Си Цзинпин е на посещение в руската федерация. Путин е посочил, че Пекин отделя голямо внимание на руско-китайските отношения и е радостен, че Си е намерил време да дойде в Москва. Руският държавен глава подчертал също, че Китай има балансиран подход към международното положение.
„Русия изпитва лека завист заради бързото развитие на Китай, чиито лидери са успели да направят държавата по-силна. Уверен съм, че под ръководството на Си страната ще се развива още по-напред“, казал руският президент.
Си Цзинпин е изразил увереност, че руският народ ще подкрепи лидера на Кремъл на президентските избори през 2024 година, предава Ройтерс.
„Зная, че през следващата година ще има други президентски избори в страната ви“, казал Си на Путин в началото на разговорите между двамата в Кремъл.
Китайският президент е отбелязал, че има „историческа логика зад китайско-руските отношения и те трябва да бъдат близки“. Гостът е изразил благодарност пред Путин за руската подкрепа за Китай.
Си, чиито думи бяха превеждани на руски, нарече Путин свой „скъп приятел“. Путин използва същото обръщение към своя гост, уточнява Ройтерс.
Путин, който дойде на власт в последния ден на 1999 г., след като Борис Елцин подаде оставка, не е обявил още дали ще се кандидатира или не за президентските избори през 2024 година, съобщава БТА.
Срещата в Кремъл се следи внимателно и от властите в Киев.
„Украйна очаква китайският президент Си Цзинпин да използва влиянието си върху Владимир Путин, за да прекрати той войната. Това заяви говорителят на външното министерство в Киев Олег Николенко, цитиран от БНР.
А секретарят на Националния съвет по сигурност и отбрана Олексий Данилов написа в Туитър, че формулата за успешното изпълнение на т.нар. китайски мирен план трябва да включва като първа и най-важна клауза капитулация или изтегляне на руските окупационни сили от украинска територия, с цел „възстановяване на суверенитета“ и „териториалната цялост“ на Украйна.
Реакция за посещението на китайския лидер имаше днес и от Вашингтон. Американският държавен секретар Антъни Блинкън каза, че „светът (не бива) да се заблуждава“ от предложенията, направени от Пекин относно уреждането на конфликта в Украйна, предаде Франс прес.
„Светът не бива да се заблуждава от никакво тактическо решение на Русия, подкрепяна от Китай или която и да е друга страна, да замрази конфликта при собствените си условия“, каза пред журналисти държавният секретар.
По думите на Антъни Блинкън САЩ оценяват всяка дипломатическа инициатива, насочена към „справедлив и траен мир“, но са изразили съмнения относно желанието на Китай да запази „суверенитета и териториалната цялост“ на Украйна.
„Всеки проект, който не издига този основен принцип до приоритет, представлява в най-добрия случай тактика за печелене на време или просто се стреми да улесни несправедлив изход“ от конфликта, каза държавният секретар и добави: „Това не е конструктивна дипломация“.
„Призивът за прекратяване на огъня, който не включва изтегляне на руските сили от украинска територия, всъщност би подкрепил узаконяването на руските завоевания“, каза Антъни Блинкън.
Още международни новини – четете тук