Със съседите ни от Северна Македония вече сме на фаза „ти ли ме бутна, или аз сам паднах“. Добре е все пак, че не се случва между народите на двете страни, а между политиците им.
„Скандално!“
Това е определението, което президентът на Северна Македония Стево Пендаровски използва за две изречения на нашия външен министър Николай Милков, произнесени в Брюксел: „Доколкото ни е известно, дискутират се варианти на бъдещите текстове, които биха били промяна в конституцията. Бихме искали да бъдем част от този процес, за да може той да върви гладко.“
Две по същество крайно добронамерени и политически коректни изречения, без сянка от агресия или дори дребно заяждане. Става въпрос за задължението РСМ най-после да признае българите си за държавотворен народ, наред с албанците, сърбите, бошняците, власите, ромите и т.н. – едно от условията на Европейския съюз, за да приеме съседката ни в лоното си.
Но ето как реагира Пендаровски: „Такова искане не отправят дори окупаторите на страните, териториите и държавите, които окупират. В 21 век е абсолютно неуместно да се търси намеса във вътрешнополитическите и конституционни процеси!“, каза Пендаровски в отговор на журналистически въпрос, след като се включи активно в конференция под надслов „Стратегия за ромите, напредък и следващи стъпки“.
Министерството на външните работи в Северна Македония още вчера излезе с позиция, че процесът на конституционни промени е „вътрешен въпрос на Република Северна Македония, който като задължение е свързан с преговорите за членство на Република Северна Македония в Европейския съюз“. Очаквало се парламентът на страната да вземе такова решение – суверенно и в съответствие с дългосрочните интереси на гражданите. „И този контекст няма възможност или политическа воля за включване на граждани и институции от чужбина, включително и от Република България, и такова искане нито е получено, нито е обсъждано между министрите Османи и Милков.“
По повод предложението на ВМРО-ДПМНЕ да се използва понятието „малцинство“, Пендаровски заяви, че дебатът за концепцията за мнозинството и малцинствата в Северна Македония е приключил през 2001 г. „И в бивша Югославия никога не сме използвали термина национални малцинства, а имаше народи и националности. Защо? За да не обидим някой, който живее тук и е числено по-малък от мнозинството хора. Мисля, че това е неуместен дебат и не бива да си губим времето с него“, посочи Пендаровски.
Министър Милков, който има вид на кротък и незлоблив човек, веднага се опита за заглади нещата: „Не става въпрос за намеса на България във вътрешните процеси в съседната ни държава. Ние в крайна сметка първи я признахме като независима. Става дума за създаване на атмосфера на доверие чрез една конструктивна комуникация, ако се прецени, че такава е възможна. Но, по наша преценка, това е крайно закъсняло и крайно необходимо“, каза той.
Така, в размяна на думи, реплики и дуплики, мина още един ден. В него, вместо спокойно и разумно да се решават лесно решими проблеми, се създаде впечатление за нов конфликт. Политиците ли не говорят ясно, или ние не ги разбираме – това е въпрос, на който трябва да си отговорим ние – простите хора от двете страни на границата, която отдавна е излишна.
За да има прегледност, ще цитираме отново министър Милков (който се готви да поеме посланическия пост не къде да е, а в НАТО): „Македонските българи трябва да получат най-накрая равноправие във всяко едно отношение, както в рамките на конституцията, така и по-късно, след конституционните промени – в рамките на законите.“
Още новини от деня – четете тук
По-скандално е поведението на Пендаровски, който се намесва в отношенията на България с Албания:–Министрите на външните работи на Северна Македония и Албания са объсдили „асимилирането“ на македонското население в Албания от страна на България
ОтЗоранчо Маринков- ГЛАС ПРЕСС29. март 2023
Вчера на посещение в Скопие беше министърът за Европа и на външните работи на Албания, Олта Джачка. …Двамата получиха журналистически въпрос, какво предприемат двете страни по отношение на „оплакванията на македонците в Албания от тиха асимилация и натиск от страна на България“ и дали „Албания ще си затвори очите“ по този въпрос
Министър Джачка заяви, че Албания никога не е затваряла очите си…….Тя каза, че няма информация за опити за асимилиране на македонското население в Албания от страна на България, освен спорадични случаи, които са се проверявали в тясна координация с институциите в Северна Македония.