борел китай

За Европа ще е трудно да се доверява на Китай, ако Пекин не се опитва да намери политическо решение на украинската криза, базирано на изтеглянето на Русия от украинската територия, заяви ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел, цитиран от Ройтерс.

Това е част от реч, която се очакваше Борел да произнесе пред център за анализи в Пекин днес. Той обаче се принуди да отмени посещението си в Китай, след като даде положителен тест за КОВИД-19. Подготвените изказвания бяха публикувани на сайта на ЕС.

„Ще бъде изключително трудно, ако не и невъзможно, за ЕС да

поддържа отношение на доверие с Китай,

което бих искал да видя, ако Китай не допринася за търсенето на политическо решение, основаващо се на изтеглянето на Русия от украинската територия“, казва Борел.

„Неутралността пред лицето на нарушението на международните норми не вдъхва доверие“, добави той. И отправи призив към китайския президент Си Цзинпин да разговаря с украинския си колега Володимир Зеленски, както и да предостави повече хуманитарна помощ на украинския народ.

Си се срещна с руския президент Владимир Путин два пъти, но не е разговарял със Зеленски, откакто Русия започна нашествието си в Украйна.

В същото време германската външна министърка Аналена Бербок, която е на посещение в Китай, призова за

мирно решение на тайванския въпрос.

„Конфликтите трябва да бъдат решавани по мирен път“, каза Бербок на обща пресконференция в Пекин с китайския външен министър Цин Ган.

Освен това Бербок призова Китай да упражни влиянието си върху Русия, за да бъде сложен край на войната в Украйна.

„Трябва открито да кажа, че си задавам въпроса защо досега китайската позиция не включва

призив към руския агресор да сложи край

на войната“, каза Бербок, цитирана от Франс прес.

„Като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН Китай носи специална отговорност за световния мир“, подчерта по-рано Бербок.

От своя страна Китай отхвърли всякаква чужда намеса в Тайван. Цин Ган заяви, че Тайван е част от Китай и „не допуска никаква външна намеса“. Ако другите държави „наистина зачитат“ принципа „Един Китай“, те трябва да отхвърлят сепаратистките дейности в Тайван. „Първоначалният корен на проблемите“ е стремежът към независимост, добави той и увери, че

Китай „няма да се откаже от нито един сантиметър територия“.

По време на посещението на Бербок Цин Ган заяви също, че Китай не желае да бъде поучаван по въпросите на правата на човека.

„Това, от което Китай се нуждае най-малко, е учител от Запада“, добави той.

Преди седмица френският президент Еманюел Макрон подчерта, че Китай трябва да се намеси по горещата украинска тема.

„Руската агресия в Украйна нанесе удар по международната стабилност“, каза Макрон на Си.

„Знам, че мога да разчитам на Вас да вразумите Русия и да върнете всички обратно на масата за преговори“, добави френският президент.

„Ядрените оръжия не бива да бъдат използвани“, подчерта китайският лидер, който осъди всички „атаки срещу цивилни“, и предупреди за опасността за възможно използването на химически и биологични оръжия.

Си Цзинпин потвърди ангажимента на Китай за улесняване на мирните преговори и политическото уреждане на конфликта в Украйна. Той заяви, че

Пекин подкрепя Европейския съюз в неговата роля

за политическото уреждане на кризата и в усилията за изграждане на балансирана, ефективна и устойчива архитектура за сигурност.

Според американското разузнаване обаче Китай може да се е съгласил да достави на Русия оръжия или боеприпаси, прикрити като мирен товар. Тази информация е открита сред изтекли секретни документи от американския вестник „Вашингтон пост“.

В един от документите, датиран от 23 февруари т.г., се казва, че американците са прихванали съобщение от руската служба за външно разузнаване, според което китайската Централна военна комисия е одобрила „по-нататъшното предоставяне“ на тайни оръжейни доставки.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук