Усилията на Европа за бързо увеличаване на офшорните вятърни паркове, за да се намали зависимостта от руския природен газ и да се намалят емисиите, които затоплят планетата, се провалят, тъй като разработчиците се борят да реализират проекти.
Според Расмус Ербо, ръководител на европейското подразделение на Orsted A/S, най-големият разработчик на офшорни вятърни паркове в региона, значителните промени в начина, по който правителствата предлагат нови разработки, както и стимулите за производството на водород, са от решаващо значение, за да може Европа да постигне целите си за възобновяема енергия, които са ключови за плановете на ЕС за климата и енергийната сигурност.
Прогнозата беше направена, след като европейските лидери се събраха в Белгия в понеделник, за да обсъдят перспективите на Северно море в нисковъглеродното бъдеще на Европа. Преди близо година Германия, Белгия, Нидерландия и Дания разпространиха декларация за ускоряване на изграждането на офшорни вятърни централи, за да достигнат 65 гигавата капацитет до 2030 г., което е около пет пъти повече от сегашното количество. Обединеното кралство планира допълнителни 50 гигавата вятърни паркове край бреговете си.
„Едно от опасенията ми е, че не напредваме достатъчно бързо“, каза Ербо. „Ще пропуснем целите си за 2030 г.“
Понастоящем държавите са далеч назад. Анализаторите на BloombergNEF прогнозират, че 5-те държави ще достигнат общо около 88 гигавата до края на десетилетието, което е около 3/4 от заявените им цели. И въпреки политическия натиск за по-бързи действия, инвестициите всъщност се забавиха. Миналата година не е имало нито едно окончателно инвестиционно решение за нов офшорен вятърен парк, по данни на браншовата група WindEurope. През тази година се наблюдава известно подобрение, като компаниите вече правят нови инвестиции в офшорни вятърни инсталации. Но за да бъдат постигнати основните цели, вероятно ще е необходимо всеки проект да се реализира по график, ако не и по-рано.
А има много проекти с несигурни резултати и нарастващи разходи. Това включва вятърния парк Hornsea 3 на Orsted, планиран край източния бряг на Великобритания. Датската компания предупреди, че проектът на стойност 8 млрд. паунда (10 млрд. долара) рискува да не бъде реализиран, тъй като разходите са се увеличили рязко и далеч надвишават цената, на която се е съгласила да продава произведената енергия по договор, подкрепен от правителството. Заедно с проекта в Обединеното кралство Orsted се опитва да постигне окончателно инвестиционно решение за 2,5 гигавата проекти за морски вятърни централи в Полша, известни като Baltica 2 и 3, които компанията разработва заедно с PGE Polska Grupa Energetyczna SA.
„Напълно сме ангажирани да придвижим напред и двата проекта“, каза Ербо. „Работим денонощно“.
В бъдеще Ербо заяви, че би искал да има възможност да се откаже от подкрепяните от правителството договори за доставка на електроенергия в полза на споразумения за закупуване на електроенергия с частни компании. Такива споразумения помогнаха на конкурентите Engie и EDP да инвестират във вятърен парк за 2 млрд. паунда край британския бряг миналата седмица.
Още актуални анализи – четете тук