групировка Вагнер, Русия
Бойци на "Вагнер"

Руската частна армия „Вагнер“, която играе водеща роля в руското настъпление в района на украинския град Бахмут, може скоро да спре да съществува. Това каза основателят й Евгений Пригожин във видео, разпространено вчера от руски военен блогър.

Засега не е ясно кога Пригожин е направил изказването си и доколко е бил сериозен. По-рано през тази седмица той оттегли свои коментари за фронта, за които по-късно каза, че са били шега.

Пригожин многократно се е оплаквал от начина, по който Русия води войната в Украйна. Той често казва, че редовните руски сили не дават на неговите хора боеприпасите, от които се нуждаят, а понякога обвинява военното ръководство в измяна.

„Сега – по отношение на общата нужда от снаряди на фронта, които ние искаме. Днес достигаме до точката, в която „Вагнер“ е свършена“, каза той пред руския военен блогър Семьон Пегов.

„Вагнер в скоро време ще спре да съществува.

Ние ще станем история, няма нищо притеснително в това, такива неща се случват“, продължи Пригожин.

Пегов публикува видеоматериала в своя канал в Телеграм. „Вагнер“ не е отговорил на искане да коментира информацията.

Пригожин, известен с войнствения си стил и иронично чувство за хумор, каза в четвъртък, че се е шегувал, когато заяви, че

силите му ще спрат да обстрелват Бахмут,

за да позволят на украинските сили да покажат града на журналисти от САЩ.

През тази седмица той каза, че силите му търпят тежки загуби заради отсъствието на подкрепа от Москва.

Миналата седмица пък Пригожин изрази безпокойство от контранастъпление на добре въоръжени украински части в Бахмут.

В същото време руският президент Владимир Путин подписа указ, с който официално

увеличи максималната присъда за държавна измяна

на доживотен затвор, което е част от усилията за потискане на инакомислието от началото на войната в Украйна, предаде Ройтерс.

Указът беше публикуван на уебсайта на Кремъл. Законодателите вече гласуваха за увеличаване на най-дългите присъди за държавна измяна от 20 години на доживотен затвор.

Законодателите одобриха също така увеличаване на максималната присъда за извършване на „терористичен акт“ – дефиниран като деяние, което застрашава живота на хората и има за цел дестабилизирането на Русия – на 20 години, от 15 години в момента.

Лицата, признати за виновни за саботаж, също могат да отидат в затвора за 20 години, при 15 години досега, а лицата, осъдени за „международен тероризъм“, могат да бъдат осъдени на доживотен затвор, при 12 години досега. В указа няма обяснение какво е „международен тероризъм“.

Путин подписа новия указ в момент, когато според правозащитни групи властите увеличават усилията си да заглушат малкото останали гласове на опозицията.

Русия твърди, че подобни закони са необходими, за да се защити страната от проникване на украинските и западните разузнавателни служби.

Руският президент Владимир Путин подписа указ, който дава възможност на хората, живеещи в контролираните от Москва части от Украйна, да получат руско гражданство, но пък тези, които откажат или не легализират статута си, могат да бъдат депортирани.

Указът, за който руските информационни агенции съобщиха сега, обхваща четири украински региона, които Русия едностранно обяви за свои и частично контролира: Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие.

Киев заяви многократно, че ще си върне и четирите области и обвинява Москва, че се опитва да накара украински граждани да приемат руско гражданство.

Всичко за войната в Украйна – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук