Стотици излязоха по улиците на Куба, за да протестират срещу авторитарното правителство на острова, съобщиха ДПА и Франс прес.
Демонстранти излязоха по улиците, за да протестират с искане за „свобода“ в община Кайманера, Гуантанамо, в събота следобед, показват видеоклипове, разпространени в социалните мрежи.
Според репортаж на антиправителствения информационен канал 14ymedio в отговор на протеста вътрешното министерство е изпратило специални сили – рядко явление в островната държава, която управлявана от Комунистическата партия от революцията през 1959 г.
„Настояваме да бъде уважено правото на гражданите на мирен протест. Изискваме от Комунистическата партия политически, икономически и социални промени, от които страната се нуждае. Репресиите не могат да бъдат отговор на настоящата отчаяна ситуация“, заяви в Туитър след протестите Кубинският център за наблюдение на правата на човека.
Според Нетблокс, организация, която наблюдава онлайн трафика, за да идентифицира ограниченията, интернет е бил прекъснат в цяла Куба по време на протестите.
Дисидентите и Съединените щати отдавна обвиняват кубинското правителство, че блокира интернет трафика в страната, когато избухват протести в опит да овладеят антиправителствените настроения. Междувременно кубински служители твърдят, че Съединените щати използват социалните медии, за да подклаждат безредици на острова в опит да свалят правителството.
„Жестоките сили за сигурност на президента Мигел Диас-Канел правят единственото, което умеят: репресират народа и нарушават човешките права“, написа в Туитър регионалната директорка на Амнести интернешънъл Ерика Гевара Росас, публикувайки видеоклип, на който се вижда как полицаи отвеждат протестиращи.
Напрежението е особено високо в управляваната от комунистите Куба в продължение на няколко седмици, тъй като огромният недостиг на гориво натовари обществения транспорт, производството на електроенергия и доставките на храна в страната.
Община Кайманера, която има около 11 000 жители се намира близо до военноморската база на САЩ. Сгушена в третия по големина коралов риф в света, нейните 362 квадратни километра са достъпни само за местни жители или такива със специално разрешение от кубинските власти. Правителството винаги е имало специално отношение към тази територия на Гуантанамо в сравнение с всяка друга община в страната. Това включва 30% бонус към заплатата, в допълнение към по-щедри дажби от тези на другите кубинци.
Липсата на свободи, изострената икономическа криза и увеличаването на репресиите, на които са подложени кубинците през последните години, доведоха до няколко протеста, които достигнаха кулминацията си на 11 юли 2021 г. След тази дата съдилищата осъдиха стотици на дълги присъди затвор с ясна цел за сплашване на противниците. Репресиите обаче не успяха да сдържат недоволството на хората.
Източник:БТА/Ройтерс/Хавана Таймс