Куба

Куба преживя най-големия масов протест в новата си история. За първи път от повече от 60 години хиляди хора излязоха на улиците в десетки градове из целия остров с викове „Свобода“ и „Долу диктатурата“.

Предвид мащаба на демонстрациите, президентът Мигел Диас-Канел се появи по националната телевизия, за да призове последователите си да излязат на улицата, и да се „изправят срещу“ протестиращите.

„Часът удари: на борба, революционери“, каза президентът, който приписва настоящата криза, която островът изпитва, на ембаргото на САЩ и мерките, приети от правителството на Доналд Тръмп.

В понеделник, в поредната си телевизионна изява, президентът заяви, че „престъпниците“ са участвали в протестите срещу правителството с „напълно вулгарно, неприлично, деликвентно поведение“.

Проправителствен митинг в Хавана, Куба, 11 юли 2021г.
Проправителствен митинг в Хавана, Куба, 11 юли 2021г.

„Протестите започнаха в град Сан Антонио де лос Баньос, в югозападната част на Хавана и се разпространиха в цялата страна.

„Това е за свободата на хората, не можем да го издържим повече. Не се страхуваме. Искаме промяна, не искаме повече диктатура“, заяви протестиращ в Сан Антонио.

„Видяхме протеста в мрежите и хората започнаха да излизат. Това е денят, не издържаме повече. Няма храна, няма лекарства, няма свобода. Те не ни оставят да живеем. Вече сме уморени“, казва Алехандро, който участва в протеста в Пинар дел Рио.

Хора присъстват на протест под мотото „Por una Cuba libre“ (За свободна Куба) с искане за прекратяване на комунистическата диктатура на площад Сол в Мадрид, Испания, 12 юли 2021г.

След призива на Диас-Канел се съобщава за контрадемонстрации в някои провинции. Видеоклипове показват десетки правителствени поддръжници с транспаранти на Фидел Кастро, кубински знамена и на Движението 26-7 (създадено от Кастро в младостта си), извикващи лозунги в полза на кубинския президент и срещу САЩ.

САЩ предупредиха Куба да се въздържа от насилие срещу протестиращите

Съветникът по национална сигурност на САЩ Джейк Съливан предупреди Куба да се въздържа от репресивни действия срещу хората, участващи в първите от 30 години протести срещу комунистическото правителство на острова.

„САЩ подкрепят свободата на изразяване и събиране в Куба и биха осъдили категорично всяко насилие или репресии срещу мирните протестиращи, които упражняват универсалните си човешки права,“ написа Съливан в Туитър.

Протестите тази неделя, които бяха сурово репресирани според многобройни видеоклипове и акаунти в социалните медии, са изключително необичайно събитие на острова, където не е разрешено противопоставяне на правителството.

Как тогава е възможно да се обясни, че хиляди кубинци са излезли по улиците от единия до другия край на острова?

ВВС Мундо вижда три опорни точки за разбирането на този феномен.

Коронавирусната криза

Протестите тази неделя на острова изглежда са резултат от натрупано изтощение на населението, което се е увеличило през последните месеци на фона на една от най-големите икономически и здравни кризи, които Куба е преживяла от така наречения „специален период“ (кризата в началото на 90-те години след разпадането на Съветския съюз).

Виновникът за сегашната ситуация изглежда всъщност е комбинация от сериозността на коронавирусната пандемия и икономическите мерки, предприети от правителството, които затрудняват живота в Куба.

Островът, който държеше пандемията под контрол през първите месеци на 2020 г., преживява повторно огнище през последните седмици, което го накара да бъде сред местата с най-много регистрирани случаи по брой население в Латинска Америка.

Само в събота официално са съобщени 6750 случая и 31 смъртни случая, въпреки че многобройни опозиционни групи осъждат, че данните не разчитат на реалното положение и че много смъртни случаи се дължат на други причини.

През последната седмица страната е счупила ежедневните си рекорди на инфекции и смъртни случаи, което според докладите е довело до колапса на много здравни центрове.

ВВС Мундо разговаря преди няколко дни с няколко кубинци, които казват, че техните роднини са починали у дома, без да получат медицинска помощ или в болници поради липса на лекарства.

Тези случаи започват да се разпространяват в социалните мрежи през последните дни и през уикенда прелива със съобщения под хаштаговете #SOSCuba и #SOSMatanzas, за да поискат международна помощ и „хуманитарна намеса“ в лицето на критичната ситуация с коронавируса на острова.

В телевизионното си обръщение в неделя президентът заяви, че понастоящем ситуацията е същата, каквато е и в други страни, просто в Куба е пристигнала късно, защото преди това са успели да държат вируса под контрол. Той също така подчерта, че Куба е произвела свои собствени ваксини срещу коронавируса (въпреки че прилагането на дозите все още е ограничено в повечето провинции).

Икономическата ситуация

С практически парализиран туризъм, един от двигателите на кубинската икономика, коронавирусът оказа силно влияние върху икономическия и социален живот на острова, заедно с появата на нарастваща инфлация, прекъсвания и недостиг на храни, лекарства и основни продукти . В началото на годината правителството предложи нов пакет от икономически реформи, които макар и да увеличават заплатите, повишиха цените. Икономисти изчисляват, че те могат да се увеличат между 500% и 900% през следващите месеци.

Пандемията също е синоним на дълги опашки за закупуване на стоки като олио, сапун или пилешко, докато спирането на тока става все по-често. Основните лекарства стават оскъдни в аптеките, както и в болниците, а в много провинции започват да продават хляб на основата на тиква поради липсата на пшенично брашно.

Хората се редят на опашка за пазаруване на пазар в Хавана, Куба, на 17 април 2021г.
Хората се редят на опашка за пазаруване на пазар в Хавана, Куба, на 17 април 2021г.

Кубинците, интервюирани през последната седмица, казват, че в някои медицински центрове дори няма аспирин за намаляване на температурата, докато островът е преживявал и огнища на краста и други инфекциозни заболявания.

Миналия месец правителството реши да спре „временно“ приемането на долари в брой, основната валута, която кубинците получават при парични преводи. Мярката се разглежда от икономистите като най-рестриктивна за американската валута от времето на Фидел Кастро.

Хора карат триколки по улица в Хавана, Куба
Хора карат триколки по улица в Хавана, Куба

Кубинското правителство отдава настоящата икономическа ситуация на ембаргото на САЩ. В появата си в неделя Диас-Канел увери, че това е „основният проблем, който застрашава здравето и развитието на народа“ .

Достъп до интернет

Преди тази неделя най-големият протест, състоял се в Куба след началото на революцията на Фидел Кастро е през август 1994 г. пред Малекон в Хавана. Присъствието на Фидел Кастро и „група за бързо реагиране“, съставена от полицаи и агенти бързо го потушава. Но тогава много кубинци в други провинции дори не знаеха какво се е случило в столицата.

Почти 30 години по-късно сценарият е съвсем различен: Куба вече няма харизматично или „историческо“ ръководство като на Кастро и има нещо, което не е съществувало по това време: социалните мрежи.

Въпреки че по време на правителството на Кастро достъпът до интернет на острова беше ограничен, брат му Раул предприе стъпки, които доведоха до по-голяма свобода в това отношение.

Оттогава кубинците използват социалните мрежи, за да заклеймяват дискомфорта си от правителството до такава степен, че в много случаи властите отговарят в официалните си медии за това, което гражданите коментират в мрежите.

Днес голяма част от населението, предимно млади хора, имат достъп до Фейсбук, Туитър и Инстаграм, които са и основните им канали за информация относно официалния дискурс на държавните медии.

Достъпът до интернет доведе и до появата на множество независими медии, които отразяват теми, които обикновено не се появяват в официалните медии.

Социалните мрежи също са се превърнали в канал за артисти, журналисти и интелектуалци да заявяват правата си, да призовават за демонстрации или да правят популярни протестни музикални теми, като „Patria y Vida“, песен, чието заглавие стана един от лозунгите на неделните протести.

Миналия ноември се проведе демонстрация, която беше организирана чрез социалните мрежи, след като полицията нахлу в дома намлади артисти, провеждащи гладна стачка.

Всъщност, социалните мрежи бяха и каналът, в който новината за протеста в Сан Антонио се разпространи в неделя и начинът, по който беше организиран първоначалният протест.

Кубинското правителство уверява, че социалните мрежи се използват от „враговете на революцията“ за създаване на „стратегии за дестабилизация“, които следват ръководствата на ЦРУ.

И въпреки че за мнозина протестите бяха донякъде предвидими, това, което може да се случи сега, е несигурно.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук