Ден преди кандидатът на ГЕРБ–СДС за премиер Мария Габриел да върне мандата на президента Румен Радев се появи изненадваща информация, която може промени политическата ситуация у нас.
По информация на „Капитал“ в неделя ГЕРБ са се провели интензивни преговори с ПП-ДБ, като на тях е постигната принципна договорка за съвместно управление. По неофициална информация Борисов е разговарял с Кирил Петков, Христо Иванов и Мария Габриел и акад. Николай Денков. На тези срещи лидерите на двете формации са обсъждали вариант за сформиране на мнозинство с втория мандат, като излъчените от двете политически сили за премиер се сменят на поста на ротационен принцип за шест месеца, по подобие на ротационния председател на НС.
А страданията на лидерът на ИТН Слави Трифонов, който се жалва във фейсбук, че е забравен и не е включен при избора на министри са доказателство за това.
Реакциите по темата не закъсняха. В интернет пространството и социалните мрежи се появиха разнородни коментари по темата. Ето и някои от тях:
Правителство на ротационен принцип имаше в Израел през 2020, когато лидерите на десните и левите Нетаняху и Ганц се договориха всеки да е премиер по 18 месеца. Нетаняху изкара неговите, после не успяха да приемат бюджет за 2021 и отидоха на предсрочни избори.
Ганц така и никога не стана премиер, а на изборите партията му взе едва 8 места в 120-членния парламент.
Нетаняху изяде Ганц.
Ротационно правителство е много бърз начин ГЕРБ да изяде ПП-ДБ.
Георги Кадиев/facebook
Правете каквото искате, но после не се сърдете на хората, които ще ви обърнат гръб.
Чета последите политумотворения след „конституционното павителство“.
Ротационно…!?
Ротационно правителство?
Ротационен премиер?
А да сте чували за ротационни гласоподаватели?
Ще чуете! Скоро!!!
Евгени Михайлов/facebook
Формулата е ротационно правителство на малцинството. След неуспешен първи мандат, се постига джентълменско споразумение. ГЕРБ подкрепят правителство на малцинството на ПП-ДБ, след три месеца оттеглят подкрепата си и то пада. Тогава ПП-ДБ подкрепят правителство на малцинството на ГЕРБ, след три месеца оттеглят подкрепата си и то пада. Тази ротация продължава докато всички избиратели изпаднат в транс и почувстват освобождаване от грижите и връзките със земното.
Иван Сотиров/facebook
Ротационно правителство :
Един ден Габриела ще е отгоре, на другия ден Академика ще е отзад.
Супер,а?!
Александър Хараланов/facebook
Да си поговорим за Ливан и ротациите.
В Ливан са в много интересна ситуация от много време. Заради огромните религиозни и етнически различия, в страната са на тръни от последната гражданска война. Разделението е – президент от едните, премиер от другите и така надолу.
Разделението в държавата е до най-малките неща. В страната има три различни часови зони, като често те са различни в съседни квартали.
Защо трябва да действаме и ние така и да слизаме към подобни неефективни експерименти? Нито една нормална, работеща държава не си сменя премиера и председателя на Народното събрание през 3 месеца – това е нищо друго, освен лудост.
Георги Драганов/facebook
На тайната среща в неделя, за която всички мълчаха вероятно е договорено точно това. Този вариант, макар и нестандартен и далеч от реформаторско правителство е компромисен и сравнително добър за България, като се имат предвид предизвикателствата, които ни очакват, като еврозоната и Шенген.
Още актуални коментари – четете тук