мутри, море спасители

Спасители от плажа във Варна настояват да се създаде „плажна полиция“. Причина за исканията е липсата на право спасителите да налагат глоби на плажуващите. За момента те не могат да извадят летовници от водата, дори флагът да е червен.

„Не изпълняват нашата флагова сигнализация, особено при червен и жълт флаг. Когато става въпрос за надуваеми предмети не трябва да се влиза в морето. Когато вятърът е силен от уплаха може да се обърнат и да се стигне до произшествия“, обясни старши спасител Георги Есов.

В разгара на сезона плажовете във Варна са пълни с хора. Повечето от тях търсят спасение от горещините в морето. Това създава повече работата за спасителите.

Според старши спасител Георги Есов летовниците,

които пренебрегват сигналите на спасителите, застрашават не само себе си, но и околните.

На юг пък деца карат джетове с висока скорост в морето. За това сигнализира зрителка на bTV. Случката е заснета вчера сутринта на плаж „Росенец-Север“ край Бургас.

Според жената, подала сигнала, децата често са оставяни без надзор да карат сами мощните машини в морето. На кадрите се вижда как те се разминават с други плавателни средства. Въпреки че били предупредени, служителите на водната база не предприели действия да ги спрат.

„Условията за използването на водните атракции са ясно разписани. Бих искал обаче първо да разгледаме

три варианта за каране на джет,

преди да говоря за правилата. Първият начин е да се наеме такъв от водната база на плажа. Вторият вариант е да имаш собствен джет. А третият вариант е да се използва за спорт“, обясни Кристиян Киров, който е наемател на плажа.

Той подчерта, че се случва определено нещо на плажа и веднага в полезрението попадат онези, които го стопанисват. Факт е обаче, че има ясно разписани правила – за да излезе в морето и да се върне на брега джетът трябва да мине през определен воден коридор. „Там не бива да има плуващи хора и за това се грижат инструкторите“, поясни Киров.

Наемателят на плажа допълни също така, че карането на джетове се извършва в зоната за водомоторен спорт, която е на 200 метра навътре в морето и е обозначена с шамандури. Между зоната за плуване и тази за джетовете има междинна, която е за безмоторни водни спортове – водни колелета и други по-безопасни средства.

„Случаят с малките деца, които са заснети да карат джетове, за мен не е нарушение. Наредбата казва, че всеки собственик на джет може да посети плаж и да излезе през водния коридор в зоната за моторни спортове. Единственото ни задължение като стопани на плажа е да запишем данните на този частен джет“, поясни още Киров. Според него не е ясно дали на заснетите клипове се виждат малки деца или по-големи младежи.

„По закон джет може да се кара от лица над 18-годишна възраст. Всички останали трябва да са с придружители“, обясни още наемателят на малкия плаж „Росенец-Север“ край Бургас.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук