Среща Гранада

Срещата на върха в Гранада, събрала близо 50 европейски лидери, десетки сътрудници и легиони от журналисти, завърши като удар с мокър парцал за европейската общност, след като участниците не успяха да постигнат никакъв значителен напредък за разрешаване на основните конфликти, стоящи на прага на Европа или някои от регионалните й проблеми.

Третото издание на любимия проект на френския президент Еманюел Макрон, Европейската политическа общност, беше обявено като възможност за постигане на мир между воюващите Армения и Азербайджан, деескалация на напрежението на Балканите и провеждане на стратегически разговор за сигурността на континента.

Въпреки че лидерите се обединиха около украинския президент Володимир Зеленски, който беше в Гранада, за да потвърди подкрепата на Европа към Украйна на фона на тревогите на САЩ относно изпращането на помощ, те не успяха да постигнат напредък в останалите належащи проблеми и конфликти в отсъствието на ключови играчи.

Надеждите на присъстващите за предприемане на стъпки за разрешаване на кризата в Нагорни Карабах бяха попарени, след като президентите на Азербайджан и Турция Илхам Алиев и Реджеп Тайип Ердоган не дойдоха на срещата. Европейските лидери се надяваха да бъдат домакини на първата среща между Алиев и Пашинян, откакто Азербайджан започна офанзивата си в Нагорни Карабах, която предизвика изселването на 100 000 карабахски арменци.

Азербайджан обвини Франция в пристрастност в преговорите и в крайна сметка се съгласи да преговаря, но само под егидата на ЕС в Брюксел.

Опитите за успокояване на напрежението между Косово и Сърбия бяха също толкова безплодни. Президентът на Косово Вьоса Османи отказа разговори със сръбския си колега Александър Вучич, освен ако не бъдат наложени санкции срещу Белград в резултат на сръбското нахлуване в Косово.

Усещането за безрезултатност от неформалната среща на върха достигна кулминация, когато страната домакин Испания отмени планираната пресконференция в последния момент. Това беше очакваният акцент на срещата за около 700 журналисти. Той трябваше да включва изявления и официално да отбележи предаването на управлението на Европейската политическа общност от Испания на Обединеното кралство.

„Пазар“ за лидери

Липсата на ентусиазъм на лидерите за срещата на върха беше очевидна още в началото на деня, когато много поканени не си направиха труда да спрат и да поговорят с чакащата маса от журналисти. Италианският министър-председател Джорджия Мелони дори се се разхождаше, говорейки по мобилния си телефон.

Нито германският канцлер Олаф Шолц, нито британският Риши Сунак разговаряха с пресата. Еманюел Макрон, чиято идея беше да се създаде Европейската политическа общност, също нямаше какво да каже на път за срещата и отговори на много малко въпроси от журналисти, преди да се присъедини към други лидери за вечерна обиколка на Алхамбра.

Испанското президентство отказа да обясни защо основната пресконференция е отменена. Според дипломат от ЕС нямало нужда от изявления за пресата.

„Това е мини-ООН, това е пазар, където лидерите могат да се въртят и да търгуват“, каза дипломатът, на когото беше предоставена анонимност, за да обсъди въпроса откровено.

Когато Макрон стартира Европейската политическа общност след агресията на Русия срещу Украйна през май 2022 г., неговите амбиции бяха да създаде „ново пространство за сътрудничество“, което да допринесе за мира и сигурността, а не да бъде просто поредната среща в Давос.

Въпреки че беше постигнат много малък напредък в разрешаването на проблема, разговорите се съсредоточиха основно върху миграцията. Това бе и горещата тема за британският премиер Риши Сунак, чиято страна има много малко възможности да обсъжда този въпрос с европейските страни след Брекзит.

*Текстът е публикуван в „Политико“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още актуални анализи – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук