Ограда на израелско-палестинската граница
Ограда на израелско-палестинската граница. Снимка: pixabay.com

На фона на ужаса от атаките на „Хамас“ срещу Израел и отговора на израелската армия в Газа имаше призиви към двете страни да спазват международното право, както и обвинения в брутални нарушения.

Съществува международна правна рамка, която управлява хода на войните и въоръжените конфликти. Каква е тя?

Цивилните не трябва да са мишени

Разрешените методи и средства за водене на война са продиктувани от международното хуманитарно право или jus in bello, което включва Женевските конвенции от 1949 г. и протоколите от 1977 г., пише в свой анализ The Guardian.

Основен принцип на международното хуманитарно право, който е приложим за всички участници, не само за държавни актьори, е, че цивилното население не трябва да бъде цел.

Освен това принципът посочва, че атака не трябва да се извършва, ако се „очаква да причини случайна загуба на цивилен живот, нараняване на цивилни, щети на цивилни обекти или комбинация от тях„, което би било прекомерно по отношение на очакваните военни преимущества.

Има много други разпоредби, които

забраняват вземането на заложници, прекомерното унищожаване и присвояване на собственост и нападенията срещу болници.

Друга разпоредба гласи, че достъпът до хуманитарна помощ за цивилни в нужда трябва да бъде разрешен.

Самозащита

В международното право jus ad bellum също се отнася до условията, при които държавите могат да прибягнат до война или да използват въоръжена сила.

Самозащитата, какъвто е случаят в конфликта Израел – Хамас, е една от обосновките за водене на война, като член 51 от Хартата на ООН гласи, че това право е налично в

случай на въоръжено нападение.

Упражняването на това право на самоотбрана обаче все още е предмет на международното хуманитарно право. С други думи, законното упражняване на самозащита не позволява на държавата да прибягва до неограничени средства и е предмет на jus in bello за

минимизиране на страданието при въоръжени конфликти.

Това ще бъде все по-голям проблем през следващите дни, когато вниманието е насочено към Газа. Във вторник върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел каза:

Израел има право да се защитава, но това трябва да бъде направено в съответствие с международното право, хуманитарното право.“

Международни престъпления

Съществува и международно наказателно право, което попада в юрисдикцията на международния наказателен съд (МНС) и националните съдилища.

МНС има юрисдикция над физически лица за военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид и, в ограничена степен, престъплението агресия –  водене на незаконна война.

МНС описва военните престъпления като „тежки нарушения на Женевските конвенции„, както и „други сериозни нарушения на законите и обичаите, приложими в международен въоръжен конфликт„.

Това включва нарушения на международното хуманитарно право, включително някои от разпоредбите, описани по-горе.

Престъпленията срещу човечеството включват убийство, изтребление и депортиране или насилствено преместване на население,

когато са извършени като част от мащабна или систематична атака, насочена срещу което и да е цивилно население„.

Военните престъпления и престъпленията срещу човечеството изглеждат най-вероятните престъпления, за които се очаква да има обвинения и последващи разследвания при настоящия конфликт.

И двете страни са изправени пред обвинения в геноцид, въпреки че това е престъпления е по трудно за наказателно преследване. Геноцидът представлява

нарушаване на забраната за „деяния, извършени с намерение да се унищожи, изцяло или частично, национална, етническа, расова или религиозна група“.

За разлика от военните престъпления, престъпленията срещу човечеството и геноцидът не е необходимо да се свързват с въоръжен конфликт.

Израел не е член на Международния наказателен съд, но Палестина се присъедини към него през 2015 г. и престъпленията, извършени на територията на Палестина (от всеки гражданин, включително не-палестинци) и от палестински граждани (на нейната територия или извън нея), могат да попаднат в юрисдикцията на МНС.

През 2021 г. МНС започна разследване на предполагаеми военни престъпления в палестинските територии, извършени както от израелци, така и от палестинци, включително по време на войната в Газа през 2014 г.

Израел се обяви категорично против провеждането на такова разследване.

Още актуални анализи – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук