Непосредствена опасност за България от конфликта в Близкия изток няма, но службите би трябвало да са нащрек. Това е мнението на проф. Татяна Дронзина, политолог и дългогодишен преподавател в катедрата по политология в СУ „Св. Климент Охридски“.
Проблемът с нелегалната миграция е сериозен. До този момент виждахме, че миграционните потоци досега някак минаваха през България, но и я заобикаляха, коментира проф. Дронзина в интервю за ДЕБАТИ.
„Никога не знаем какво ще дойде в ума на един травмиран нелегален имигрант, който е в България, платил е сума на трафикантите, за да бъде доведен дотук и изведнъж се вижда изоставен, без перспектива. Той е способен да извърши крайни действия, не е нужно да бъде атентат с взривни вещества, а такъв, както нападенията във Франция например – с нож. Независимо от това, че няма непосредствена опасност, на мястото на нашите служби аз бих бдителна“, обясни тя.
По отношение на ескалиралото напрежение в района на Ивицата Газа тя обясни, че подобен развой на събитията е бил очакван.
Дали е имало сигнали, че този конфликт ще избухне? Да, разбира се, той даваше такива сигнали. Ясно е, че еврейското общество беше разединено от политиката на Нетаняху, в продължение на близо 20 години. Ясно е, че „Хамас“ не смени терористичната си ДНК и парите, които получаваха изобщо не ги използваха за благоденствието на палестинския народ или поне на палестинците, които живеят в Ивицата Газа. Ясно е също така, че мирът между Израел и Саудитска Арабия беше на една ръка разстояние, ясно е, че това не устройваше много хора. Ясно е също така, че „Хамас“ е прокси на Иран“, поясни политологът.
По думите на проф. Дронзина конфликтът е бил предотвратим, но интересите в региона не са позволили подоен развой на събитията.
„Разбира се, че този конфликт би могъл да бъде предотвратен, но се оказа, че войната е по-доходен бизнес отколкото мирът. По тази причина започна и конфликтът, който започна с терористично нападение, а днес наричаме война“, поясни Татяна Дронзина.