Българският офис на европейската прокуратура може да бъде даден като добър пример.
Tова каза европейският главен прокурор Лаура Кьовеши след среща с премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел.
Сравнявайки офиса в България с другите офиси, смятам, че сме заложили добри стандарти тук, добави Кьовеши.
Премиерът Николай Денков изрази надежда, че в следващите седмици парламентът „ще бъде на висота“ и ще гласува промените в законодателството, свързани с борбата с корупцията, с правомощията на Висшия съдебен съвет и главния прокурор.
„Един от стълбовете на цивилизацията е системата за правосъдие. Във всеки успешен преход има нужда от смели герои, които да изпълнят със съдържание структурите на правосъдието“, заяви Денков.
„За съжаление, България през последните години не можа да намери своя Фалконе, своята Кьовеши и това дава своето отражение. През последната година под натиск отвън, под ясното осъзнаване, че повече не може така България прави забележителни промени по отношение на законите, структурите, които трябва да се борят корупцията, структурите, които трябва да ни направят съвременна и развита европейска държава.
„Но ние все още търсим своите герои, които да поведат тези структури и да кажат: повече не може така“, каза премиерът.
По повод изнесените данни за това как „Лукойл“ е заобикалял санкциите за руски петрол, Денков обясни, че правителството е било наясно с тези схеми.
„Нашето правителство вече предприе мерки. Това е да се повишат значително данъците, които трябва да плаща „Лукойл“, за да може да намалят свръхпечалбите, които са цитирани в този материал и съответно от една страна да намалят средствата, които влизат в Руската федерация за водене на войната, а от друга страна да се повишат средствата, които влизат в българския бюджет. Това е, което може да се направи. Всъщност вече е направено“, коментира Денков, цитиран от БНР.