За народен представител да може да бъде избран български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните 18 месеца в страната, реши парламентът с приети на второ четене промени в Конституцията.

„За“ бяха 163 народни представители от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС, 20 – „против“ от „БСП за България“.

Досега за депутат се изискваше кандидатът да няма друго гражданство, освен българско.

По време на дебата левицата оспорваше предложението. От „БСП за България“ попитаха каква е логиката да са точно 18 месеца. Мая Димитрова подчерта, че не е възможно да се докаже тази уседналост. Не се знае и колко са българите с повече от едно гражданство, колко и къде живеят в чужбина. Колегата ѝ Иван Ченчев отбеляза, че това, което се предлага, е недопустимо в името на българския суверенитет и не допринася за запазване на българската идентичност. А Кристиан Вигенин поиска текстът да бъде оттеглен.

„Тези хора са българи по произход, те имат ли право да участват в българския политически живот“, попита Атанас Атанасов от ПП-ДБ. „Бъдете по-смирени, защото всички, които са били с двойно гражданство – българско и съветско – и са били премиери, са били от вашата партия“, обърна се той към социалистите.

„Призоваваме сънародниците ни в чужбина да се върнат и това е национална цел, обясни Христо Иванов, един от авторите на промяната. Дайте да не ги отрязваме, да не смятаме, че когато имаш два паспорта, това е агентурната връзка“, призова той. Според него трябва да се решават други въпроси – как да се дава гражданство, да има ли клетва.

„Аргументът, че много хора живеят в чужбина и да ги върнем в България, е хубав, но всички ли трябва да минат през пленарна зала“, попита Георги Свиленски от левицата. „Кой предложи тази идея така да връщаме хората в България“, допълни той.

Темата за двойното гражданство има международно-правен аспект, посочи Васил Пандов от ПП-ДБ и припомни препоръки на Съвета на Европа, според които неаргументираното лишаване на лицата с двойно гражданство от пасивно избирателно право противоречи на правото на избор.

„Има достатъчно механизми да се защитим в случай на държавна измяна, независимо кой какъв пост заема“, подчерта депутатът.

Други гласувани промени

Парламентът прие също избори за ново Народно събрание да се произвеждат не по-късно от 1 месец преди изтичането на срока на пълномощията на действащото Народното събрание.

С други гласувани на второ четене промени беше записано, че науката, културата и образованието са национални ценности. Темата също беше спорна.

Според Васил Пандов от ПП-ДБ във фокуса на нашето самоопределение са именно науката, образованието и културата. Формулирайки ги пряко в нашата Конституция, безспорно се самоопределяме и този текст позиционира България в бъдещето.

Според Кристиан Вигенин от БСП обаче основната причина да се запише текстът е свързана с необходимостта вносителите от мнозинството да мотивират защо 24 май да бъде записан като национален празник.

„Виждаме наука, която не е финансирана, образоване, което върви надолу, за културата ще видим какво ще стане с лекото увеличение на парите за нея в бюджета за догодина“, коментира Вигенин.

Тома Биков ат ГЕРБ-СДС отговори, че, тъй като няма консенсус в обществото за датата 24 май, тя е оттеглена и няма да бъде гласувана.

Депутатите решиха при служебно правителство премиер да се избира между списък от хора, като след критики конституционалистите изключиха председателя на ВКС от този списък.

„Президентът се държеше като заинтересовано лице изпълнителната власт да дойде при него. Критиката ми не е толкова към президента Радев, а че Конституцията му позволяваше това. Приема се меню от хора, от които да си избира. Тези хора няма да са хванати от улицата от някой президент“, коментира Христо Иванов от ПП-ДБ.

Депутатите от „Има такъв народ“ и „Възраждане“ напуснаха пленарната зала в знак на протест срещу промените в Конституцията, чието обсъждане на второ четене започна на извънредно заседание днес. Костадин Костадинов обяви, че ще бъде сезиран Конституционният съд. 

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук