ЕС, Русия, санкции, ембарго

Европейската комисия приветства приемането от Съвета на дванадесетия пакет от санкции срещу Русия заради водената от нея незаконна война срещу Украйна. Основният акцент на този пакет е да се наложат допълнителни забрани за внос и износ, да се възпрепятства заобикалянето на санкциите и да се запълнят празнотите.

По-конкретно пакетът съдържа допълнително включване в списъка на руски физически и юридически лица и нови забрани за внос и износ като например забрана за износ на руски диаманти в Европа. Освен това с настоящия пакет се затяга прилагането на разпоредбата за таван на цената на петрола, като се следи по-внимателно дали танкерите могат да бъдат използвани за заобикаляне на тавана. Пакетът включва също така по-строги задължения за проследяване на активи и строги мерки по отношение на дружества от трети държави, които заобикалят санкциите.

Дванадесетият пакет от санкции има три ключови елемента:

ДОПЪЛНИТЕЛНИ ВКЛЮЧВАНИЯ В СПИСЪКА

Обекти на замразяване на активи станаха още над 140 лица и образувания. Сред тях са образувания във военната и в отбранителната сфера и действащи лица от ИТ сектора.

Мерките са насочени и срещу онези, които организираха незаконните т.нар. „избори“ в украинските територии, които Русия временно е окупирала, както и отговорните за насилственото „превъзпитание“ на украински деца, и разпространяващите дезинформация/пропаганда в подкрепа на агресивната война на Русия срещу Украйна.

ТЪРГОВСКИ МЕРКИ

Забрана за внос на руски диаманти:

тя включва ограничения върху вноса на непромишлени диаманти, добити, преработени или произведени в Русия.

Предложените санкции са част от международно координираната забрана на Г-7 по отношение на диамантите, с която се цели лишаването на Русия от този важен поток от приходи, който се оценява на 4 милиарда евро годишно.

Всички членове на Г-7 ще въведат пряка забрана на диамантите, изнасяни от Русия, най-късно до 1 януари 2024 г. Считано от 1 март 2024 г., ще влезе в сила забрана на руски диаманти, полирани в трета държава, а от 1 септември 2024 г. забраната ще бъде разширена, така че да включва синтетични диаманти, бижута и часовници, съдържащи диаманти.

Забрана за внос на суровини за производство на стомана, преработени продукти от алуминий други стоки от метал:

нови мерки за ограничаване на вноса от Русия на някои метални стоки.

ОГРАНИЧЕНИЯ ВЪРХУ ИЗНОСА:

допълнителни ограничения върху износа на технологични и промишлени стоки с двойна употреба и на авангардни технологични и промишлени стоки на стойност от 2,3 лилиарда евро годишно. По-специално:

Нови форми на контрол върху износа на технологии с двойна употреба/авангардни технологии, с които се цели допълнително отслабване на военните способности на Русия. Сред тях са химикали, термостати, двигатели за постоянен ток и сервомотори за безпилотни летателни апарати (БЛА), инструментални машини и части за машини.

Нови забрани за износ на промишлени стоки от ЕС,,с цел допълнително отслабване на възможностите на Русия в промишления сектор. Сред тях са  машини и части, строителни изделия, готови стоманени продукти, лазери и акумулатори.

Забрана за предоставяне на руското правителство или на руски дружества на софтуер за предприятия и софтуер за проектиране. Целта е допълнително да се ограничи капацитетът на Русия в нейния промишлен сектор.

ПО-СТРОГИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ ЗА ЗАМРАЗЯВАНЕ НА АКТИВИ

Съветът договори нов критерий за включване в списъка, така че той да обхване и лицата, които се възползват от принудителното прехвърляне на собственост или контрол върху руски дъщерни дружества на дружества от ЕС.

Възможност починалите лица да останат в списъка за замразяване на активи, за да се предотврати евентуалното засягане на мярката за замразяване.

По-строго задължение за държавите членки да проявяват инициатива при проследяването на активите на включените в списъка лица с цел предотвратяване и разкриване на случаи на нарушаване или заобикаляне на санкциите.

МЕРКИ В ОБЛАСТТА НА ЕНЕРГЕТИКАТА

Таван на цената на петрола:

За да се затрудни поддържането на войната от страна на Русия, ЕС затегна наложения от Г-7 международен таван на цената на петрола, чрез въвеждане на нови мерки за по-внимателно наблюдение на продажбата на танкери на трети държави, както и по-подробни изисквания за удостоверяване. Това ще помогне да се вземат мерки срещу „флота в сянка“, използван от Русия за заобикаляне на мерките за таван на цените.

Нова забрана за внос на втечнен нефтен газ (ВНГ), с която се засяга годишен внос със стойност над 1 млрд. евро. Придобитите права по съществуващи договори е запазват за период от максимум 12 месеца.

ПО-СТРОГИ МЕРКИ СРЕЩУ ЗАОБИКАЛЯНЕ НА САНКЦИИТЕ

Разширяване на обхвата на забраната за транзит през Русия чрез добавяне на някои икономически критични стоки, когато те са предназначени за износ в трети държави.
Задължение за операторите да забранят по договор реекспорта на определени категории чувствителни стоки за Русия, включително стоки, свързани с въздухоплаването, горивото за реактивни двигатели, огнестрелните оръжия и стоките от общия високоприоритетен списък.

Въвеждане на нова мярка, с която ще се изисква уведомяване за определени преводи на средства извън ЕС от компании от ЕС, които пряко или непряко се притежават с дял от повече от 40 % от руски физически лица или от образования, установени в Русия.

Допълнителни мерки

Въвеждане на нова дерогация, с която да се даде възможност на държавите членки в името на обществения интерес да лишават включено в списъка лице от финансови средства или икономически ресурси.

Въвеждане на дерогация, която да позволи обезщетение за вреди, което да се изплаща от страна на новорегистрирано застрахователно дружество.

Въвеждане на дерогация, за да се позволи продажбата на дружества от ЕС, притежавани от определени включени в списъка физически лица или фирми.

ЗЕЛЕНСКИ ПРИВЕТСТВА НОВИТЕ САНКЦИИ СРЕЩУ РУСИЯ

Украинският президент Володимир Зеленски приветства новите санкции.

„12-ият пакет с наказателни мерки „наистина ще намали“ икономическата основа на войната на Русия срещу Украйна“, каза той във вечерното си видеообръщение.

„Ние ще продължим да работим с нашите партньори, за да гарантираме, че санкциите, наложени от Европа, работят в световен мащаб“, допълни украинският президент.

Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук